4 Harfli Markalar ve Alanadları

Kendimi bildim bileli 4 harfli markalara bir ilgim ve hayranlığım olmuştur.

4 Harfli marka ve alanadlarının akılda kalıcı ve daha kolay hatırlanabilir olmasının uzun vadede onlara büyük faydalar getirdiğini düşünüyorum.

4 Harfli markalar içerisinde özellikle CVCV.com (kama.com gibi) veya VCVC.com (elom.com gibi) formatındakilerin daha akılda kalıcı oldukları da bir gerçek. (C: Sessiz, V: Sesli Harf) Ben marka yatırımı olarak tercihimi hep bu ikisinden kullanmaya özen gösteriyorum.

Başarılı Örnekler

Wall Street Journal teknoloji editörü Ben Rooney, 2012 Startup Turkey, Antalya’da 4 harfli markalara olan hayranlığını belirttiğinde, ben kendi hayranlığımın ve özel ilgimin farkına daha varamamıştım. İlk şaşkınlık ve mutluluğumu kendi şirketimiz olan MUGO’nun da 4 harfli bir marka olduğunu düşünmekle yaşadıktan sonra, bu alandaki başarı örnekleri araştırmaya başladım:

Quidsi Brands

Quidsi Brands

Amerikan Quidsi, birçok (büyük) e-ticaret sitesi olan bir teknoloji firması. Firmanın soap.com, yoyo.com, casa.com, vine.com gibi oldukça başarılı ve değerli markaları var. Quidsi tamamen 4 harfli markalara odaklanmış bir firma konumunda bulunmuyor. Firmanın aynı zamanda wag.com gibi 3 harfli diğer girişimleri de bulunuyor. Bunların ortak özelliği hepsinin uzantılarının .com olması. Bu başarıyı, domain, marka, ekip, teknoloji, lojistik vb. kırılımlara ayırmaya kalkarsak, markanın ve domainin yeri ne olur bilinmez ama, Quidsi’nin doğru ve başarılı markalar çıkardığı bir gerçek. Unutmayalım ki, bu başarı onları Amazon.com’un radarına sokmuş ve 2011 yılında Amazon.com tarafından 500M USD gibi bir bedelle satın alınmışlardı.

Asos.com

Asos.com

Diğer bahsetmek istediğim büyük ölçekli proje ise yine bir e-ticaret girişimi olan, İngiliz ASOS firması. Asos.com, İngiltere’nin perakende sektöründe büyük fırtınalar kopartan, internetin önemini tekrardan herkese hatırlatan bir online ticaret örneği olarak karşımızda.

2012 yılının Mart rakamlarına göre, Asos.com son finansal dönemi içinde 495 M GBP ciro yapmış bulunyor. (495 Milyon Pound = 1.3 Milyar TL)

Şahsi kanaatim bu başarıda alanadının büyük bir önemi olduğu yönündedir. Umarım Türkiye’den de bu ölçekte fashion projeleri çıkar. (1V1Y.com, enmoda.com bu yolda gitmeye çalışıyor.)

Benim Markalarım

Açık artırmalar sonucu alınan bu domainler pahalıya patladı.

Açık artırmalar sonucu alınan bu domainler pahalıya patladı.

Gelelim benim yatırımlarıma ve markalarıma. Gördüğünüz markaların birçoğunu, açık artırmalarda uzun uğraşlar sonucu satın aldım.  Bazıları epey tuzlu da olmuş olsa, ileride marka oluşturmada işime yarayacaklarına eminim.

Bazı yatırımcılar bu tür markaları kar amaçlı satın alırlar. Bana sorarsanız bu tür markalar çok yüksek teklifler gelmediği sürece satılmamalı. Yukardaki markaların neredeyse tamamından bir milyon TL’lik e-ticaret girişimleri çıkabilir. Veya örneğin Ciho markası ile çok ciddi bir fast-food zinciri kurgulanabilir. Her ne kadar başarılı bir marka için tek başına 4 harfli bir alanadı veya isim yeterli olmasa da, fonetik ve akılda kalıcı olmaları biz girişimcileri büyük dertlerden kurtarıyor.

Eğer bu tür bir alanadı almak istiyorsanız, piyasası değişkenlik göstermekle birlikte, ortalama 500-10.000 USD arasındadır. Satın alma yaparken sedo.com, snapnames.com, namejet.com, godaddy.com gibi sitelerin Auction bölümlerini kullanabilirsiniz.

4 Harfli Domain Alırken Neler Dikkat Etmeli

Son olarak dilim döndüğünce size, 4 harfli domain alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyeceğim;

  • Alanadının (domain) Google Ban‘inin olup/olmadığını kontrol edin. Bazı alanadları önceki sahipleri tarafından yanlış kullanılmış olabilir.
  • Alacağınız alanadının .com.tr uzantısının boş olup olmadığını kontrol edin. Eğer uzun vadeli düşünüyorsanız marka tescili yapın ve .com.tr uzantısını satın alın.
  • Alanadı için daha önce Patent Enstitüsüne yapılmış bir başvuru var mı, ya da daha önce kayıtlı bir marka bulunuyor mu kontrol edin.
  • Alanadı kelimesini google’da aratın. Örneğin asal.com’u alacaksanız, google.com’da ASAL kelimesini aratın ve sonuçları analiz edin. İleride başınıza ağrıtabilecek bir durum var mı kontrol edin.
  • Alanadı için veya alanadı öbeği için Facebook ve Twitter’ı hatta ve hatta Pinterest, Instagram vb. sosyal medya sitelerini kontrol edin. Tam bir marka kurgulamak için alanadınız ile uyumlu sosyal medya sayfaları almanız çok önemli. Örneğin ekos.com‘u alacaksanız, facebook.com/ekos veya en kötü facebook.com/ekoscom sizin olmalı.

4 harfli marka ve domainler ile ilgili bu yazımı umarım beğenmişsinizdir.

Sevgiler,

MN

Sadece 1 Yorum

  1. Eşref atak dedi ki:

    Tabsiyeler kısmı çok iyiydi özellikle. Yeşekkürler

Bu Yazı İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?