Arsa Yerine Alanadı

İnşaat yapanlar ya da etrafında inşaat yapanlar, bu işin ne kadar karlı olabileceğini, firmaları kısa sürede ne kadar büyütebileceğini bilirler. İnşaatı yapmak için öncelikle temeli atacak yeterli büyüklükte imar izni olan bir arsanız olmalıdır. Bu arsayı doğru zamanda aldıysanız, inşaatınız kat be kat daha karlı olacaktır. Eğer arsa sizin değilse kat karşılığı inşaat yapabilir ve gün sonunda yine karlı çıkabilirsiniz.

İşte dijital çağda arsanın yerini alan yeni bir emtia var karşımızda: Alanadı. Neden alanadı diye merak ediyorsanız size arsayla olan benzerliklerini sayayım:

1. (Doğru) Arsa da Alanadı da Zamanla Değerlenir

Diyelim ki, şu anda şehrin epey dışında ıssız bir yerde dönümü 10.000 TL’den 10 dönüm arazı aldınız ve 100.000 TL ödediniz. 5 sene geçti oradan yol geçti, şehir oraya yaklaştı, oldu sizin arsa önce 100.000 TL/dönüm. Sonra yüksek kat için imar izni çıktı, oraya yakın metro projesi ihale edildi vs. oldu sizin arsa 300.000 TL/dönüm. Eğer yatırımınız doğru ise size 10 senede 30 kat para kazandıracak. Özetle arsanız sadece durdu, siz ise işinize baktınız, uyudunuz uyandınız, o size para kazandırdı. İşte alanadı da aynen size böyle para kazandırır. Bugün değerli bir alanadını 3000 USD’ye alıp bekletip 1-2 sene içerisinde 20.000 USD’ye satabilirsiniz. Tabi bu vaka biri sizden özel bir durum için talep etmediğinde geçerli. Örneğin büyük bir firma sizdeki domain ile bir iş yapacaksa bu alanadının değeri 50-60.000 USD’lere yükselebilir.

2. Arsaya İnşaat, Alanadına Proje

Bazı tüccarlar, işadamları veya yatırımcılar arsa aldı mı ne kadar yüksek teklif gelirse gelsin satmazlar ki aslında bu en doğrusu olabilir. Satanlar, genellikle ya o arsaya (alanadına) doğru projeyi yapacak tecrübede/mali durumda değildir ya da paraya ihtiyacı vardır.

O arsadan (alanadından) en çok ve uzun vadeli verimi alma yöntemi onun üstüne inşaat (proje) yapmaktır. O inşaat size ömrünüzün sonuna kadar gelir sağlayabilir. Gelir sağlarken aynı zamanda da değerlenecektir. Aynı şey iyi alanadı üzerine yapılan projeler için de geçerlidir. Daha hızlı değerlenecek ve size sürekli para kazandıracaktır. Diğer türlü alanadını (arsayı) tek bir seferde sattınız ve hazır para o kadar. Hazıra dağ dayanmaz demiş atalarımız.

3. Zaman Geçtikçe Arsa (Alanadı) Bulmak Zorlaşır

90’lı yılların ortasına dönelim. Belki şu anda milyonlarca dolar edecek binlerce alanadı boştaydı. Onlardan 10 tane toplamış olsaydınız size 2013’e kadar masrafı 5000 USD civarı olacaktı. Ama büyük ihtimal o alanadlarının toplam değeri 500.000 USD – 5.000.000 USD olacaktı. Rakama bakar mısınız? Yatırımın geri dönüşü 100 ila 1000 kat arası olacaktı. Neyse hayalleri bırakıp reel yaşama 2013 yılına dönelim. Şu an bile yapabileceğiniz yatırımları 5 sene sonra arayacaksınız. İnsanlar 5 sene sonra da büyük ihtimal yine tarayıcısına (mobil, pc vs. farketmez) xyz.com yazacak ve sitenize girecek. Bu durum şu anda bazı kişilerin İstanbul’a yatırıma geç kaldıklarını düşünüp yatırım yapmamasına benziyor. Bu tür kişilere önerim İstanbul benzeri büyüyen metropol’lerin son 20 yıldaki ortalama metrekare fiyatlarına bakmaları. İstanbul’daki arsa, emlak vs. fiyatları önümüzdeki 10 yılda 3 ila 100 kat arası artacak.

Genç Yatırımcılara Tavsiyem: Alanadı

Türk olarak ruhumuzda ticaret, yatırım vb. konularda ayrı bir cevher olduğunu düşünüyorum. Kimi altın biriktiriyor, kimi şans oyunları oynuyor, kimi taksitle eve giriyor ama herkes birşeyler yapmaya çalışıyor bu ülkede.

Şu anda çok kelepir bir arsa bulsak ama bu arsanın bedeli 100.000 TL olsa, birçok genç arkadaşımız bunu maalesef alıp değerlendiremez. Ama bu genç arkadaşlarımız 3000 TL’lik bir alanadını bir şekilde alıp, 15000 TL’ye satabilir. Ve böyle böyle o 100.000 TL’ye ulaşabilir. Alanadı sizin için doğru bir yatırım aracı olabilir. Ama dikkatli olun! Eğer tecrübeli değilseniz ve keskin sezileriniz/tecrübeleriniz oluşmadıysa temkinli yaklaşmanız gerekebilir. Diğer türlü bir çok alanadı yatırımcısı gibi başlarda yanlış yatırımlar yapabilirsiniz. Unutmayın ki 8 USD’ye aldığınız alanadını büyük ihtimal yüksek paraya satamayacaksınız. Onun yerine 1000 USD’ye kelepir bulun ve onu 5000 USD’ye satın. Bunun için de doğru kaynakları takip edin.

12 Yorum

 1. Okan Yıldırım dedi ki:

  Çok güzel bir yaklaşımla, en basite indirgeyerek anlatmışsın Mustafa. Eline sağlık.
  Çok değil bir kaç sene içerisinde alan adı yatırımcılığına soyunan iş adamları, sanayiciler, gayrimenkul yatırımcıları, holdingler göreceğiz. Buna kimsenin şüphesi olmasın.

 2. Davut dedi ki:

  Önemli tespitler fakat tam olarak arsa ile özleştirmek doğru olmayacaktır, belki 5-10 sene domain etkinliği talep ve yatırımları katlanarak artabilir lakin sonuç olarak dijital sanal bir ortam mevcut, arsalar maddi olarak bir yer tutarlar ve alternatif üretmek mümkün değildir ancak teknolojinin gelişimi ile birlikte alan adlarının birden bire değerini yitirmeyeceğini kimse iddia edemeyecektir. Bugün bile çoğu markaya baktığımız zaman aslında satılmayacak domainler kullanıldığını görmekteyiz. Diyelim ki en kuytu bir yerde arsanız var ve pek satış değeri olmayacaktır ancak bu görüş açısı ile domainleri ele aldığımızda insanları en uzak noktaya çekmek için elimizde bir koz var Reklam gücü.Buradan da yatırımcılara ufak bir ipucu çıkmakta siz siz olun elinizdeki değerli domainlere çok güvenip uzun süre tutmayın, internet görselleştikçe ve bulut teknolojisi geliştikçe metinler ile iş yapmak eski bir çağda kalacak ve bundan dolayı Alan adları önemini yitirecektir. Bu zamanda bile kimse alan adlarını direkt olarak kullanmıyor arama motoru üzerinden giriş yapıyorlar yani arama motoru önümüze ne getiriyorsa onu yiyoruz bir nevi.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Doğru dediniz lakin, arama motorları alanadlarını önemsiyor. Bunun dışında her ne kadar şu anda pek çok büyük marka (markafoni, limango, trendyol vb.) bizim belki de hiç yatırım yapmayacağımız alanadları kullanıyorda olsalar, yeni bir girişim için kısa bir domain çok faydalı olacaktır.

   • Davut dedi ki:

    Arama motorundan kastınız sanırım google.com , lakin domaine verdiği önem 100 de 3 gibi düşük bir oran diğer arama motorlarında daha çok önem veriliyor ama onlarında kullanım oranı düşük. Google nin artık bu saatten sonra kaliteyi de pek önemseyeceğini sanmıyorum çünkü kaliteli site oranıda artıyor geriye google nin çıkarlarını koruması kalıyorki bu reklamdır parayı veren düdüğü çalar hesabı. Anlattığım gibi bir dönem daha domainler etkili olacaktır ama uzun bir süreçte etkinliklerini yitirmeleri muhtemel.

 3. Özer İnal dedi ki:

  Alanadı ile arsa kıyaslaması saçmalıktan öte bir şey değil. Yatırım yapacağınız alan adı elinizde bir güzel patlayabilecekken, arsada böyle bir durum yok.

 4. Çok güzel bir makale olmuş, ülkemizde de artık bu konularda insanların yavaş yavaş bilinçlenmeye başladığını görmekteyiz. Türk domain sektörü de hak ettiği yere gelecek inşallah.

 5. Yusuf BAYALAN dedi ki:

  Merhabalar Mustafa Bey. Ben, sizin yönetiminizde görünen degisimatolyesi.com alan adıyla ilgili bilgi almak istiyorum. Bu alan adının sahipleri siteyi aktif kullanıyorlar mı? Yoksa, web sitesi öylesine mi var? Şayet müsaitse bu alan adını kullanmak isterim. Muhabbetle.

 6. adnan dedi ki:

  Oldukca basarili bir yazi, ancak domain olayi ile ilgili ulkemizde ne yazik ki halen daha ciddi bir bilinc olusmus degil. Elimizdeki cok sayida domaini cok istekli gorduklerimize uygun fiyatlara veriyoruz, ancak bu ise yatirim yapacak kisilere tavsiyem ingilizce alan adlarina yatirim yapmalaridir. Turkcede jenerik harici ekmek yok.
  Sevgili Mustafa, ingiltere hakkinda yazdiklarini da cok begenerek okudum.
  Sevgiler saygilar
  Adnan

Bu Yazı İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?