All posts tagged breadcrumb

Steve Krug: Don’t Make Me Think

A Common Sense Approach to Web Usability

Usebility, Dünya’da yeni yeni ortaya çıkmaya başlamış, kullanıcı eylem ve hareketlerinden yola çıkılarak, kullanıcıların bir Web Sitesi’ni en kolay şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla, yeni çözümlerin üretildiği bir kavram. Her ne kadar teknoloji, internet hızları, tarayıcılar vb. değişse de, kullanıcı-dostu websitesi kavramı uzun zaman değişmeyecek gibi.

Önceki yazılarımda belirttiğim gibi IT kitaplarından genelde hep en güncel ve son basımları almaya çalışırım. Bunun nedeni, IT sektörü özellikle İnternet inanılmaz bir değişim içinde. 1 sene önce yayınlanmış bir kitapta okuduğunuz bilgiler, kısa süre sonra geçerliliğini yitiriyor. Örneğin, XHR, Ajax yeni yeni kullanılmaya başladığı dönemlerde, tüm yazılımcıları bir heyecan kaplamıştı, bunun üzerine geliştirilen JQuery vb. framework’ler öylesine hızlı ve etkili oldu ki, uzun uzun XmlHttp request oluşturmak vb. şeyler hep mazide kaldı.

Bu kitap 2005 basımı olsa bile, ağırlıklı olarak Usebility ile ilgili değişmeyecek kavramları anlatmış. Steve Krug, usebility konusunda Dünya’da en ileri gelen yazarlardan biri. Usebility ve UX (User Experience) gibi kavramlar ile ilgiliyseniz okumanızı tavsiye ederim.

Yazının devamını okuyun →

Elliot Jay Stocks: Sexy Web Design

Creating Interfaces That Work

Bizim Türk Milleti, seksi lafını duyunca bir durur, düşünür. Aklına hoş bayanlar gelir. Bu seksi öyle seksi değil arkadaşlar. Bu seksi, yaratıcı beyinlerin oluşturduğu inanılmaz tasarımlara verilen ad. Seksi sıfatını ne için kullanırız? Belki araba? Kıyafet? Ev? İşte bu sıradışı sıfatı, sadece en özel websiteleri için kullanıyoruz.

Elliot Jay Stocks, kitabın yazarı İngilic abimiz, Dünya üzerinde birçok panel’e konuşmacı olarak katılıyor. Bunların başında, en çok ilgiyi çeken FOWD: Future of Web Design geliyor. Ünlü event ve web-app firması olan Carsonified ile de arası çok iyi.

Vimeo’da tasarımcılara portfolio sitesi hazırlama ile ilgili iki video hazırlamış: How to Design a Portfolio Site, Part OneHow to Design a Portfolio Site, Part Two

Bana fikrimi sorarsanız, oldukça başarılı bir tasarımcı. Ne açıdan ama? Çok fazla veya çok az içeriği, tam olması gerektiği kadar göstermeyi iyi biliyor. Biraz da kendine özgün bir tarafı var. Adamı takip eden biri, yeni bir projesini görse, bunu Elliot abimiz yapmış der. Tecrübeli tasarımcılar dahi okuması gereken bir kitap.

Yazının devamını okuyun →