All posts tagged getting real

37 Signals: ReWork

Perfect playbook for anyone who’s ever dreamed of doing it on their own.

Beni az çok tanıyan, 37signals firmasına olan hayranlığımı bilir. Chicago yerleşimli bu firmanın daha önce yayınladığı Getting Real kitabının incelemesi yapmıştım. O kitap bana o kadar çok ilham vermişti ki, yeni yayınladıkları ReWork kitabını alma isteğim doğdu. Çok iyi yapmışım. Gerçekten! Özellikle genç girişimcilerin ki, her türlü zorluğa karşı yılmamaları gerek, insanlara her zaman aldırış etmemeleri gerek, bu kitaba göz atmalılar.

Hemen belirteyim, ben de genç bir girişimci olarak, bu kitabı okuyunca bir anda Türkiye’nin ve tüm İnternet aleminin yıldızı olmadım. Ama ne yapmam gerektiğini biliyorum. Bu kısmı çok önemli. Başarıya giden yolda ne yapman gerektiğini bilmek, hedefini çizmiş olmak ve bu yolda ilerlediğini görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Hedefini çizmekte zorlanan var ise önce Getting Real‘ı daha sonra bu kitabı okumasını tavsiye çok şiddetli ediyorum.

Yazının devamını okuyun →

37 Signals: Getting Real

The smarter, faster, easier way to build a successful web application

Daha akıllı, daha hızlı ve daha kolay web applikasyonu-yazılımı oluşturmak. Dünya üzerinde 5 milyon’dan fazla kişi 37signals’ın ürettiği web tabanlı yazılımları kullanıyor. Bunların başında proje yönetim yazılımı olan Basecamp geliyor.

Kitapta bir web applikasyonu yaparken nelerin yapılıp, nelerin yapılmaması gerektiğinden bahsediliyor. Web-app geliştiriyor ve geliştirmiş olan ekipler için kesinlikle alınması gereken bir kitap. Kitabın başlığı olan “Getting Real” yani “Gerçekçi Olmak”, bizlere web-app yaparken yaptığımız gereksiz hazırlıkları, dökümanları yani kısacası bürokrasiyi atmamız gerektiğini, eğer bürokrasiye takılırsak, asıl önem/çözüm gerektiren konulara yeterli özeni gösteremeyeceğimizi anlatıyor.

Eğer büyük bir fikir/proje hakkında fikri olan girişimci, tasarımcı, yazılımcı veya pazarlamacı iseniz bu kitap tam size göre.

Aşağıda kitaptan çıkardıklarımı listeledim. Siz de kitabı okuduysanız, yorumlarınız ile katkı yaparsanız çok mutlu olurum. Kitabı okumasanız bile, Web-App konusunda görüşlerinizi paylaşmanız benim için çok değerli.

Yazının devamını okuyun →