All posts tagged motivasyon

Rekabette Başarı İstiyorsan Motivasyon Şart

Sokağa çıkıyorsunuz, alışverişe gidiyorsunuz, yiyorsunuz, içiyorsunuz. Her yerde binlerce marka, mağaza ve ürün. Ciddi bir rekabet var ve bir şekilde öne geçmeniz gerek. Nasıl başarabilirsiniz?

Dün akşam (27 Mart 2015 Cuma, 21:30 civarı) eşimle birlikte İstanbul Cevahir AVM’de bulunan ESSE mağazasına gittim. Amacımız bir arkadaşımıza ev hediyesi almak idi ve ürün bakmaya başladık. Daha sonra tam ödeme yapıp, hediye paketi sorduğumuzda, kasiyer bize “hediye paketi yapamadıklarını” iletti. Sağolsun! Tarzı da, tavrı da çok itici, bıkkın ve terbiyesizceydi. Yazının devamını okuyun →

Motivasyon

Şu anda işimin gerçekten çok yoğun olduğu bir saatteyim ama aklıma gelen bu yazıyı yazmak zorunda hissettim kendimi…

Aşağıdaki insan gruplarını inceleyelim:

  1. Başkaları başarılı olduğunda, kendini başarısız sayıp pes edenler.
  2. Başkaları başarılı olduğunda, bunu takdir edip, daha iyisini yapmaya çalışanlar.
  3. Kendisi başarısız olduğunda, motivasyonu kaybedip pes edenler.
  4. Kendisi başarısız olduğunda, buna sevinen ve artık başarılı olabilmek için daha fazla nedeni olduğunu düşünenler.

Bana göre insanlar sadece ve sadece yukarıdaki dört tipten oluşuyor. Başarı kelimesinin için siz doldurun. Mutluluk, sevgi, para, iman vs…

Ben 2 ve 4 numaralı tipten olmayı yeğliyorum. Geçmiş acı tecrübelere şükretmeyi, önümün daha açık olduğunu hissetmeyi seviyorum. Geçmişe takılmanın gerçekten kimseye faydası yok. Geçmişte yaşanan zorluklar, geçmişte kalır.

Allah’ın İnşirah Suresi’nde bizlere söylediği gibi: “Muhakkak ki her zorluktan sonra bir kolaylık gelir. Siz çalışmaya devam edin.”

Özetle umudunuzu kaybetmeyin. Bırakın başkaları ne yapıyorsa yapsın, onları takdir edin, daha iyisini yapın.

Çok sevdiğim Süleyman Sözeri abimin bir lafı vardır:

Kötü örnek, örnek değildir.

Gerçekten de öyle. Bizler iyi örneklerden olalım ve güzel vatanımızı daha iyi yerlere hep beraber getirelim. Çok çalışarak, yılmayarak ve azimle.

MN