All posts tagged smashing book

Smashing Magazine: The Smashing Book

Best practices in modern Web design

200.000 üstünde RSS okuyucusu ve Twitter takipçisi olan Smashing Magazine bloğunu eminim duymuşsunuzdur. Vitaly Friedman ve Sven Lennartz’ın bu eseri şuan ayda 5.000.000 kez ziyaret edilmekte. Her ne kadar içeriğini eskisi kadar beğenmesemde, hergün bakmadan da edemiyorum. Dünya’da “Vazgeçemeyeceğiniz 30 CSS tekniği, En iyi 100 portföy sitesi” gibi ifadeleri ilk kullanan ve bu sayede ilgiyi üst seviyede tutan bir blog. Şimdi bunu yazınca, aklıma M.Serdar Kuzuloğlu‘nun bir konuşmasında eleştirdiği “Başarılı olmanın 10 yolu” gibi cümleler aklıma geldi. Serdar abim gerçekten haklı.

Şimdi gelelim Smashing Book’u anlatmaya. Kitap öncelikle çok güzel, sağlam bir kutuda geliyor. Boyutları, okunabilirliği ve birçok kişi tarafından katkı yapılmasından dolayı, içeriği çok güzel.

Kitapta, site arayüz tasarımı, font seçimi, usebility’nin önemi, renk seçimi, sitelerin hızını artırma, dönüşüm oranlarını artırma (conversion rate increase) gibi konularda çok yararlı bilgiler verilmiş. Böyle internet’te her yerde yazan bilindik şeylerden ziyade, expert’lerin/uzmanların kullandığı ince detaylara inilmiş. Tasarımcılar, arayüz yazılımcıları (front-end developers) ve webmaster’ların okumasını tavsiye ederim.

Yazının devamını okuyun →