All posts tagged UI design

Elliot Jay Stocks: Sexy Web Design

Creating Interfaces That Work

Bizim Türk Milleti, seksi lafını duyunca bir durur, düşünür. Aklına hoş bayanlar gelir. Bu seksi öyle seksi değil arkadaşlar. Bu seksi, yaratıcı beyinlerin oluşturduğu inanılmaz tasarımlara verilen ad. Seksi sıfatını ne için kullanırız? Belki araba? Kıyafet? Ev? İşte bu sıradışı sıfatı, sadece en özel websiteleri için kullanıyoruz.

Elliot Jay Stocks, kitabın yazarı İngilic abimiz, Dünya üzerinde birçok panel’e konuşmacı olarak katılıyor. Bunların başında, en çok ilgiyi çeken FOWD: Future of Web Design geliyor. Ünlü event ve web-app firması olan Carsonified ile de arası çok iyi.

Vimeo’da tasarımcılara portfolio sitesi hazırlama ile ilgili iki video hazırlamış: How to Design a Portfolio Site, Part OneHow to Design a Portfolio Site, Part Two

Bana fikrimi sorarsanız, oldukça başarılı bir tasarımcı. Ne açıdan ama? Çok fazla veya çok az içeriği, tam olması gerektiği kadar göstermeyi iyi biliyor. Biraz da kendine özgün bir tarafı var. Adamı takip eden biri, yeni bir projesini görse, bunu Elliot abimiz yapmış der. Tecrübeli tasarımcılar dahi okuması gereken bir kitap.

Yazının devamını okuyun →

Smashing Magazine: The Smashing Book

Best practices in modern Web design

200.000 üstünde RSS okuyucusu ve Twitter takipçisi olan Smashing Magazine bloğunu eminim duymuşsunuzdur. Vitaly Friedman ve Sven Lennartz’ın bu eseri şuan ayda 5.000.000 kez ziyaret edilmekte. Her ne kadar içeriğini eskisi kadar beğenmesemde, hergün bakmadan da edemiyorum. Dünya’da “Vazgeçemeyeceğiniz 30 CSS tekniği, En iyi 100 portföy sitesi” gibi ifadeleri ilk kullanan ve bu sayede ilgiyi üst seviyede tutan bir blog. Şimdi bunu yazınca, aklıma M.Serdar Kuzuloğlu‘nun bir konuşmasında eleştirdiği “Başarılı olmanın 10 yolu” gibi cümleler aklıma geldi. Serdar abim gerçekten haklı.

Şimdi gelelim Smashing Book’u anlatmaya. Kitap öncelikle çok güzel, sağlam bir kutuda geliyor. Boyutları, okunabilirliği ve birçok kişi tarafından katkı yapılmasından dolayı, içeriği çok güzel.

Kitapta, site arayüz tasarımı, font seçimi, usebility’nin önemi, renk seçimi, sitelerin hızını artırma, dönüşüm oranlarını artırma (conversion rate increase) gibi konularda çok yararlı bilgiler verilmiş. Böyle internet’te her yerde yazan bilindik şeylerden ziyade, expert’lerin/uzmanların kullandığı ince detaylara inilmiş. Tasarımcılar, arayüz yazılımcıları (front-end developers) ve webmaster’ların okumasını tavsiye ederim.

Yazının devamını okuyun →