All posts tagged usebility

Steve Krug: Don’t Make Me Think

A Common Sense Approach to Web Usability

Usebility, Dünya’da yeni yeni ortaya çıkmaya başlamış, kullanıcı eylem ve hareketlerinden yola çıkılarak, kullanıcıların bir Web Sitesi’ni en kolay şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla, yeni çözümlerin üretildiği bir kavram. Her ne kadar teknoloji, internet hızları, tarayıcılar vb. değişse de, kullanıcı-dostu websitesi kavramı uzun zaman değişmeyecek gibi.

Önceki yazılarımda belirttiğim gibi IT kitaplarından genelde hep en güncel ve son basımları almaya çalışırım. Bunun nedeni, IT sektörü özellikle İnternet inanılmaz bir değişim içinde. 1 sene önce yayınlanmış bir kitapta okuduğunuz bilgiler, kısa süre sonra geçerliliğini yitiriyor. Örneğin, XHR, Ajax yeni yeni kullanılmaya başladığı dönemlerde, tüm yazılımcıları bir heyecan kaplamıştı, bunun üzerine geliştirilen JQuery vb. framework’ler öylesine hızlı ve etkili oldu ki, uzun uzun XmlHttp request oluşturmak vb. şeyler hep mazide kaldı.

Bu kitap 2005 basımı olsa bile, ağırlıklı olarak Usebility ile ilgili değişmeyecek kavramları anlatmış. Steve Krug, usebility konusunda Dünya’da en ileri gelen yazarlardan biri. Usebility ve UX (User Experience) gibi kavramlar ile ilgiliyseniz okumanızı tavsiye ederim.

Yazının devamını okuyun →

Smashing Magazine: The Smashing Book

Best practices in modern Web design

200.000 üstünde RSS okuyucusu ve Twitter takipçisi olan Smashing Magazine bloğunu eminim duymuşsunuzdur. Vitaly Friedman ve Sven Lennartz’ın bu eseri şuan ayda 5.000.000 kez ziyaret edilmekte. Her ne kadar içeriğini eskisi kadar beğenmesemde, hergün bakmadan da edemiyorum. Dünya’da “Vazgeçemeyeceğiniz 30 CSS tekniği, En iyi 100 portföy sitesi” gibi ifadeleri ilk kullanan ve bu sayede ilgiyi üst seviyede tutan bir blog. Şimdi bunu yazınca, aklıma M.Serdar Kuzuloğlu‘nun bir konuşmasında eleştirdiği “Başarılı olmanın 10 yolu” gibi cümleler aklıma geldi. Serdar abim gerçekten haklı.

Şimdi gelelim Smashing Book’u anlatmaya. Kitap öncelikle çok güzel, sağlam bir kutuda geliyor. Boyutları, okunabilirliği ve birçok kişi tarafından katkı yapılmasından dolayı, içeriği çok güzel.

Kitapta, site arayüz tasarımı, font seçimi, usebility’nin önemi, renk seçimi, sitelerin hızını artırma, dönüşüm oranlarını artırma (conversion rate increase) gibi konularda çok yararlı bilgiler verilmiş. Böyle internet’te her yerde yazan bilindik şeylerden ziyade, expert’lerin/uzmanların kullandığı ince detaylara inilmiş. Tasarımcılar, arayüz yazılımcıları (front-end developers) ve webmaster’ların okumasını tavsiye ederim.

Yazının devamını okuyun →