All posts in Girişimcilik

Arsa Yerine Alanadı

İnşaat yapanlar ya da etrafında inşaat yapanlar, bu işin ne kadar karlı olabileceğini, firmaları kısa sürede ne kadar büyütebileceğini bilirler. İnşaatı yapmak için öncelikle temeli atacak yeterli büyüklükte imar izni olan bir arsanız olmalıdır. Bu arsayı doğru zamanda aldıysanız, inşaatınız kat be kat daha karlı olacaktır. Eğer arsa sizin değilse kat karşılığı inşaat yapabilir ve gün sonunda yine karlı çıkabilirsiniz.

Yazının devamını okuyun →

Toptan Satış vs Perakende Satış

Ticaretin içerisindeyseniz, bir malı veya hizmeti, ya perakende ya da toptan olarak satıyorsunuzdur. İşin toptancı tarafında olan birisi, kendi işini direkt olarak etkileyeceğinden, perakendecileri ve piyasayı sürekli takip etmeli ve değişen pazar şartlarına ayak uydurmalıdır.

Yazımın devamında Türkiye’de toptancı ve perakendeci olmanın avantaj ve zorluklarından bahsedeceğim.

Yazının devamını okuyun →

4 Harfli Markalar ve Alanadları

Kendimi bildim bileli 4 harfli markalara bir ilgim ve hayranlığım olmuştur.

4 Harfli marka ve alanadlarının akılda kalıcı ve daha kolay hatırlanabilir olmasının uzun vadede onlara büyük faydalar getirdiğini düşünüyorum.

4 Harfli markalar içerisinde özellikle CVCV.com (kama.com gibi) veya VCVC.com (elom.com gibi) formatındakilerin daha akılda kalıcı oldukları da bir gerçek. (C: Sessiz, V: Sesli Harf) Ben marka yatırımı olarak tercihimi hep bu ikisinden kullanmaya özen gösteriyorum.

Yazının devamını okuyun →

Basit Tüccarın Sırları

Şu anda yöneticisi olduğum MUGO’da yaşadığım bazı iş tecrübelerini aktarmak istiyorum. Umarım faydalı olur:

Basit Tüccar Neler Yapar?

  1. İşine Gelirse: Müşteri ile pazarlık yaparken “Beğeniyorsan al!”, “İşine gelirse al!”, “Beğenmiyorsan sen bilirsin!” türünden onur kırıcı, karşındakini çileden çıkarıcı cümleler kurar. Bu her ticaretinde aç gözlü şekilde maksimum kar hedefleme politikasının (MKHP) doğurmuş olduğu bir sonuçtur. (MKHP hakkında ilginç bir yazı yazmayı hedefliyorum.) Bu tür cevaplar, tüccarın/esnafın sadece o müşteriyi değil kulaktan kulağa (WOM – Word of Mouth) potansiyel müşterilerini kaybetmesine neden olabilir. Herhangi bir sektörde, herhangi bir zamanda, en kötü usluplü müşteriye dahi ne olursa olsun denmeyecek birşey varsa o da “Beğeniyorsan al!”‘dır.
  2. Hatasız Kul Olmaz: Eğer müşterisini mağdur etmiş ise bahanelerin arkasına sığınır sırf para koparmak için. Bahanesi genellikle “İnsan çalıştırıyoruz sonuçta biz de”, “Napıyım şimdi elemanı kovayım mı?”, “Elemandan mı keseyim?”, “Haklısınız da insan hali işte.” gibi olur. Bu bahaneler ile karşısındaki müşteriyi kalbinden ve vicdanından vurmayı hedefler. Aslında tek amaç hilekarlıktır. Kanmamak gerek.
  3. Biz Aslında: Sizi ilk saniyeden aşağıda konumlamaya çalışır. Bunu nasıl mı yapar? “Biz aslında böyle ufak satışlar yapmıyoruz”, “Normalde perakende satışımız yok ama.”, “Bu seferlik size yardım edelim bari”, “Size kırmayalım o zaman” gibi kalıpları kullanarak müşterinin kendisine jest yapıldığı duygusuna kapılmasını hedefler. Çünkü bu duygu beraberinde daha çok para getirecektir.
  4. No Tax: Başarısız esnaf fatura kesmemeyi kazanç sayar. Halbuki bunun hem müşterilerin, hem bazı! maliyecilerin, hem de rakiplerin eline ne gibi kozlar vereceğini hiç düşünmez.
  5. Parayı Tutar: Bizim başarısız esnaf/tüccar maksimum kazanç, minumum harcama (MKMH) felsefesinde yürüdüğü için parayı mümkün olduğunca cebinde tutmaya çalışır. Kısa vadeli yatırımı çok az, orta vadeli yatırımı az, uzun vadeliyi ise yok denecek kadar az yapar. Bunun doğuracağı vergi maliyetlerini karşılamak için de hemen No Tax (bknz. 4.madde) kuralına başvurur.
  6. Vade Uzatır: Vadeleri uzatmayı, anlaşılan vadede para ödememeyi, kurnazlık+başarı sayar. Bilmez ki bu ticari itibarını yerlere serer. Ama aslında o kısa günün karı peşindedir, ticari itibar kelimesi ona pek bir anlam ifade etmez.
  7. Zulümcü Olur: Çalışanları az para ile çalıştırmayı büyük bir yetenek olarak kabul eder. Onları iyi paralar öderse, işleri çeviremeyeceğini düşünür. Bunun altında yatan sebep aslında, kendi bilgi ve tecrübe noksanlığıdır.
  8. Kaba Olur: Konuşurken, otururken, kalkarken, yerken, içerken hep kaba ve itici olur. Konuşurken sesinin tonunu, dururken beden mesafesini, otururken uslubunu, yerken ağzını, içerken ayarını bilemez.

Devamı sürekli eklenecek 🙂

Basarısızlıgın ve Tecrübenin Önemi

Startup Turkey 2012 etkinliğindeyiz. Hummingbird Ventures ortaklarından Pamir Gelenbe şöyle dedi;

Celebrate your failures!

İş hayatına atıldığım 2 seneden beri acı tatlı tecrübeler geçirdim. Bu tecrübeler genellikle başarısızlık ve para kaybetme üzerine oldu. Kabaca para batırma olarak adlandırılan bu tecrübeler, geçen 2 senede beni çoğu zaman mutsuz etti ve motivasyonumu düşürdü.

Artık bazı işler değişti. Geçmişte yaptığım hatalar artık bana çok daha sevimli geliyor. Çünkü yine kaba tabiriyle 10 batıracağıma 1 batırdım. Yani yaptığım hatalar benim için aslında iyi oldu.

Atalarımız her işte bir hayır vardır derler. Gerçekten de öyle. Allah ömür verirse, önümüzdeki yıllarda yine hatalar yapıyor olacağım. Umarım bu hatalar yine hayırlara vesile olur.

Çok sevdiğim dedemin bir sözü vardır;

İnsanlar kendi tecrübelerinden ders çıkartırlar. Akıllı insanlar ise başkalarının tecrübelerinden ders çıkaranlardır.

Önümüzdeki senelerde her ikisini de yapmaya çalışacağım, ama sizlere tavsiyem akıllı bir insan olmaya çalışın ki çok vakit kaybetmeyin. Çünkü vakit gerçekten en büyük silah. En büyük kaynak.

Gelelim tekrar Pamir Bey’in sözlerine, Celebrate your failures.

Girişim Fabrikası‘ndan İhsan Bey‘den de bir kere buna benzer bir söz duymuştum. O da şöyle demişti:

Herkes başarı hikayelerini anlatıyor. Kimse başarısızlıklarından bahsetmiyor.

Bana göre başarısızlıklardan bahsetmek gerçekten çok daha keyifli ve yararlı. Çünkü siz başarısızlık hikayelerinizi anlattıkça insanlara akıllı insan olma imkanı veriyorsunuz. Yani onlara sizin tecrübelerinizden ders çıkarmaları imkanı tanıyorsunuz. Bu gerçekten çok önemli. Sadece kendinize fayda sağlayarak, bu hayatın bir amacı kalmaz. Herkes için yaşanmalı.

Ben, basit başarısızlık hikayelerimi ilerde bloğumda paylaşıyor olacağım. Çok şeffaf bir şekilde anlatacağım.

Saygılar, sevgiler.

MN