All posts in Hayattan

Kıbrıs’ta Bedelli Askerlik

Herkese merhaba,

2015 yılının Şubat ayında, bedellli olarak vatani hizmetimi tamamlamış oldum. Bu yazıyı yazma sebebim, benim durumumda olup da bedelli askerlik yapacaklara tavsiyelerde bulunmaktır.

Yazının devamını okuyun →

Rekabette Başarı İstiyorsan Motivasyon Şart

Sokağa çıkıyorsunuz, alışverişe gidiyorsunuz, yiyorsunuz, içiyorsunuz. Her yerde binlerce marka, mağaza ve ürün. Ciddi bir rekabet var ve bir şekilde öne geçmeniz gerek. Nasıl başarabilirsiniz?

Dün akşam (27 Mart 2015 Cuma, 21:30 civarı) eşimle birlikte İstanbul Cevahir AVM’de bulunan ESSE mağazasına gittim. Amacımız bir arkadaşımıza ev hediyesi almak idi ve ürün bakmaya başladık. Daha sonra tam ödeme yapıp, hediye paketi sorduğumuzda, kasiyer bize “hediye paketi yapamadıklarını” iletti. Sağolsun! Tarzı da, tavrı da çok itici, bıkkın ve terbiyesizceydi. Yazının devamını okuyun →

Cahillik mi? Vicdansızlık mı?

Bugün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum…

Tarih 25 Ekim 2014, Cumartesi. Saat 15 suları. Yer Mecidiyeköy Meydanı.

Cevahir AVM’nin önünden hemen geçmiş Mecidiyeköy meydana doğru yürüyordum. Dükkanların önünden geçerken, İngilizce kurs broşürü dağıtan çocuklar dikkatimi çekti. Oldukça yoğun olan o saatlerde daha çok yalnız başına yürüyen genç kadınlar, kurs reklamı yapılmak için hedef seçiliyordu.

Çok kısa süre içerisinde idrak ettiğim bu manzara karşısında, bir yandan adım atarken, bir yandan da broşür dağıtan bir gence kilitlendim. Gözüne kestirdiği tahminen 16-17 yaşlarındaki bir kızımıza, “büyük ihtimal bu kız bana karşı çıkamaz ve İngilizce bilmiyordur” zihniyeti ile yaklaşınca endişelerim artmaya başladı. Daha sonra 10-15 saniye boyunca, onunla hızlı adımlarla yürüyen bu genç, kızın pes edip durması ile birlikte onu aleni şekilde duvara sıkıştırdı. Maalesef kızımız bu terbiyesiz mahluka sert bir çıkışta bulunamadığından, bu namus düşmanı duvara sıkışmış kızın dibine kadar girip, kursu anlatmaya başladı. Yabancıların “Personal Space” dediği “Kişisel Alan”, iş/özel ilişkilerde çok dikkat ettiğim ve kimi zaman çok rahatsız olduğum bir mevzudur. Kızın duvarda sıkışmış olması, üzerine bu gencin kızın kişisel alanını tamamen yok sayması ilk başta cahillik gibi görünüyordu. Çünkü çocuk güya sadece işini yapıyordu…

Yazının devamını okuyun →

Kadın Haklı Beyler, Türk Erkeginde İs Yok!

Merhaba;

Bu sabah uyandım ve uzun zamandır kafamda yoğurduğum bir düşünceyi yazmaya karar verdim:

Kadınlarımız neden eskisi kadar narin ve el üstünde değil?

Ülkemizde maalesef kadınlara cinsel içerikli obje, ezilmek istenen emir kulu ve/veya hizmetçi olarak bakılıyor.

Olaya yani kadınlara karşı takınılan bu yanlış tutuma, öncelikle kadınlar tarafından bakalım. Kadınlarımız maalesef kaba tabiriyle koca/erkek bulmak için benliklerini hiçe sayıp, çirkin tutumlar takınmaktadırlar. Ya da kendi bünyelerinde feminist oluşumlara girmektedirler. Yani özetle, ya kendilerini beğendirmek için açılıp saçılıyorlar/karakterlerine ters gelen kişilere+olaylara ses çıkarmıyorlar ya da erkek düşmanı kesiliyorlar.

Etrafıma bakındığımda gördüğüm çiftlerin çoğunda kadına/kıza üzülerek bakıyorum. İçimi hüzün kaplıyor. Ben çok doğru adam olduğum için söylemiyorum bunları, bende de tipik Türk karakteristikleri dolu!

Özetle kadınlar çok haklılar beyler. Ne yaparlarsa yeridir. Çünkü Türk erkeğinde iş yok. Böylesine uçkuru peşinde dolaşan, kalbiyle değil başka uzuvlarıyla hayata bakan bir toplumda ister istemez kadınlar da kendi değerlerini düşürüyorlar. Bizim takındığımız bu iğrenç tutum kadınlarımıza, bizleri yanlarında tutmak için daha ahlaksız olmaları gerektiğini düşündürebiliyor.

Yazık! Onların ahlakını kendi ellerimizle bozuyoruz. Halbuki onlar fıtrat itibariyle bizlere (erkeklere) göre çok daha merhametli ve narindirler. Yani aslında bize göre daha önemliler. Ama biz onları bozuyoruz, yıpratıyoruz, eziyet ediyoruz.

Halbuki onlar bize emanettirler! Aklı başında bir insanın hayatı boyunca yapabileceği en iyi şeylerden biri annesinin ve eşinin gönlünü hoş tutmaktır.

Büyüklerimizden şöyle şeyler duyuyorum:

Zamanı kızları çok değişti. Eskiden böyle miydi?

Güzel büyüklerimiz, zamane kızlarının suçu yok. Onları buna biz ittik. Ahlaksız zamane erkeği yaptı bunu. Artık onlardan eskisi gibi narin ve el üstünde olmasını bekleyemeyiz. Maalesef hayat değişti. İnsanlar değişti. Ahlak ve değer yargıları yozlaştı.

Kadın haklı beyler, Türk erkeğinde iş yok!

Saygılar, sevgiler.

MN

Basarısızlıgın ve Tecrübenin Önemi

Startup Turkey 2012 etkinliğindeyiz. Hummingbird Ventures ortaklarından Pamir Gelenbe şöyle dedi;

Celebrate your failures!

İş hayatına atıldığım 2 seneden beri acı tatlı tecrübeler geçirdim. Bu tecrübeler genellikle başarısızlık ve para kaybetme üzerine oldu. Kabaca para batırma olarak adlandırılan bu tecrübeler, geçen 2 senede beni çoğu zaman mutsuz etti ve motivasyonumu düşürdü.

Artık bazı işler değişti. Geçmişte yaptığım hatalar artık bana çok daha sevimli geliyor. Çünkü yine kaba tabiriyle 10 batıracağıma 1 batırdım. Yani yaptığım hatalar benim için aslında iyi oldu.

Atalarımız her işte bir hayır vardır derler. Gerçekten de öyle. Allah ömür verirse, önümüzdeki yıllarda yine hatalar yapıyor olacağım. Umarım bu hatalar yine hayırlara vesile olur.

Çok sevdiğim dedemin bir sözü vardır;

İnsanlar kendi tecrübelerinden ders çıkartırlar. Akıllı insanlar ise başkalarının tecrübelerinden ders çıkaranlardır.

Önümüzdeki senelerde her ikisini de yapmaya çalışacağım, ama sizlere tavsiyem akıllı bir insan olmaya çalışın ki çok vakit kaybetmeyin. Çünkü vakit gerçekten en büyük silah. En büyük kaynak.

Gelelim tekrar Pamir Bey’in sözlerine, Celebrate your failures.

Girişim Fabrikası‘ndan İhsan Bey‘den de bir kere buna benzer bir söz duymuştum. O da şöyle demişti:

Herkes başarı hikayelerini anlatıyor. Kimse başarısızlıklarından bahsetmiyor.

Bana göre başarısızlıklardan bahsetmek gerçekten çok daha keyifli ve yararlı. Çünkü siz başarısızlık hikayelerinizi anlattıkça insanlara akıllı insan olma imkanı veriyorsunuz. Yani onlara sizin tecrübelerinizden ders çıkarmaları imkanı tanıyorsunuz. Bu gerçekten çok önemli. Sadece kendinize fayda sağlayarak, bu hayatın bir amacı kalmaz. Herkes için yaşanmalı.

Ben, basit başarısızlık hikayelerimi ilerde bloğumda paylaşıyor olacağım. Çok şeffaf bir şekilde anlatacağım.

Saygılar, sevgiler.

MN