All posts in İş Dünyası

Rekabette Başarı İstiyorsan Motivasyon Şart

Sokağa çıkıyorsunuz, alışverişe gidiyorsunuz, yiyorsunuz, içiyorsunuz. Her yerde binlerce marka, mağaza ve ürün. Ciddi bir rekabet var ve bir şekilde öne geçmeniz gerek. Nasıl başarabilirsiniz?

Dün akşam (27 Mart 2015 Cuma, 21:30 civarı) eşimle birlikte İstanbul Cevahir AVM’de bulunan ESSE mağazasına gittim. Amacımız bir arkadaşımıza ev hediyesi almak idi ve ürün bakmaya başladık. Daha sonra tam ödeme yapıp, hediye paketi sorduğumuzda, kasiyer bize “hediye paketi yapamadıklarını” iletti. Sağolsun! Tarzı da, tavrı da çok itici, bıkkın ve terbiyesizceydi. Yazının devamını okuyun →

Toptan Satış vs Perakende Satış

Ticaretin içerisindeyseniz, bir malı veya hizmeti, ya perakende ya da toptan olarak satıyorsunuzdur. İşin toptancı tarafında olan birisi, kendi işini direkt olarak etkileyeceğinden, perakendecileri ve piyasayı sürekli takip etmeli ve değişen pazar şartlarına ayak uydurmalıdır.

Yazımın devamında Türkiye’de toptancı ve perakendeci olmanın avantaj ve zorluklarından bahsedeceğim.

Yazının devamını okuyun →

4 Harfli Markalar ve Alanadları

Kendimi bildim bileli 4 harfli markalara bir ilgim ve hayranlığım olmuştur.

4 Harfli marka ve alanadlarının akılda kalıcı ve daha kolay hatırlanabilir olmasının uzun vadede onlara büyük faydalar getirdiğini düşünüyorum.

4 Harfli markalar içerisinde özellikle CVCV.com (kama.com gibi) veya VCVC.com (elom.com gibi) formatındakilerin daha akılda kalıcı oldukları da bir gerçek. (C: Sessiz, V: Sesli Harf) Ben marka yatırımı olarak tercihimi hep bu ikisinden kullanmaya özen gösteriyorum.

Yazının devamını okuyun →

Basit Tüccarın Sırları

Şu anda yöneticisi olduğum MUGO’da yaşadığım bazı iş tecrübelerini aktarmak istiyorum. Umarım faydalı olur:

Basit Tüccar Neler Yapar?

  1. İşine Gelirse: Müşteri ile pazarlık yaparken “Beğeniyorsan al!”, “İşine gelirse al!”, “Beğenmiyorsan sen bilirsin!” türünden onur kırıcı, karşındakini çileden çıkarıcı cümleler kurar. Bu her ticaretinde aç gözlü şekilde maksimum kar hedefleme politikasının (MKHP) doğurmuş olduğu bir sonuçtur. (MKHP hakkında ilginç bir yazı yazmayı hedefliyorum.) Bu tür cevaplar, tüccarın/esnafın sadece o müşteriyi değil kulaktan kulağa (WOM – Word of Mouth) potansiyel müşterilerini kaybetmesine neden olabilir. Herhangi bir sektörde, herhangi bir zamanda, en kötü usluplü müşteriye dahi ne olursa olsun denmeyecek birşey varsa o da “Beğeniyorsan al!”‘dır.
  2. Hatasız Kul Olmaz: Eğer müşterisini mağdur etmiş ise bahanelerin arkasına sığınır sırf para koparmak için. Bahanesi genellikle “İnsan çalıştırıyoruz sonuçta biz de”, “Napıyım şimdi elemanı kovayım mı?”, “Elemandan mı keseyim?”, “Haklısınız da insan hali işte.” gibi olur. Bu bahaneler ile karşısındaki müşteriyi kalbinden ve vicdanından vurmayı hedefler. Aslında tek amaç hilekarlıktır. Kanmamak gerek.
  3. Biz Aslında: Sizi ilk saniyeden aşağıda konumlamaya çalışır. Bunu nasıl mı yapar? “Biz aslında böyle ufak satışlar yapmıyoruz”, “Normalde perakende satışımız yok ama.”, “Bu seferlik size yardım edelim bari”, “Size kırmayalım o zaman” gibi kalıpları kullanarak müşterinin kendisine jest yapıldığı duygusuna kapılmasını hedefler. Çünkü bu duygu beraberinde daha çok para getirecektir.
  4. No Tax: Başarısız esnaf fatura kesmemeyi kazanç sayar. Halbuki bunun hem müşterilerin, hem bazı! maliyecilerin, hem de rakiplerin eline ne gibi kozlar vereceğini hiç düşünmez.
  5. Parayı Tutar: Bizim başarısız esnaf/tüccar maksimum kazanç, minumum harcama (MKMH) felsefesinde yürüdüğü için parayı mümkün olduğunca cebinde tutmaya çalışır. Kısa vadeli yatırımı çok az, orta vadeli yatırımı az, uzun vadeliyi ise yok denecek kadar az yapar. Bunun doğuracağı vergi maliyetlerini karşılamak için de hemen No Tax (bknz. 4.madde) kuralına başvurur.
  6. Vade Uzatır: Vadeleri uzatmayı, anlaşılan vadede para ödememeyi, kurnazlık+başarı sayar. Bilmez ki bu ticari itibarını yerlere serer. Ama aslında o kısa günün karı peşindedir, ticari itibar kelimesi ona pek bir anlam ifade etmez.
  7. Zulümcü Olur: Çalışanları az para ile çalıştırmayı büyük bir yetenek olarak kabul eder. Onları iyi paralar öderse, işleri çeviremeyeceğini düşünür. Bunun altında yatan sebep aslında, kendi bilgi ve tecrübe noksanlığıdır.
  8. Kaba Olur: Konuşurken, otururken, kalkarken, yerken, içerken hep kaba ve itici olur. Konuşurken sesinin tonunu, dururken beden mesafesini, otururken uslubunu, yerken ağzını, içerken ayarını bilemez.

Devamı sürekli eklenecek 🙂