Kıbrıs’ta Bedelli Askerlik

Herkese merhaba,

2015 yılının Şubat ayında, bedellli olarak vatani hizmetimi tamamlamış oldum. Bu yazıyı yazma sebebim, benim durumumda olup da bedelli askerlik yapacaklara tavsiyelerde bulunmaktır.

Nasıl Bedelli Yaptım?

Benim anne tarafım Kıbrıs’lı olduğu ve ben de KKTC vatandaşı olduğum için doğal olarak her erkek gibi benim de askerlik yapmam gerekti. Kıbrıs’ta doğmama rağmen Türkiye’de büyüdüğüm ve yaşadığım için, mezuniyet sonrası bedelli hakkına sahip oldum.

Bedelli hakkı kazanabilmek için üniversiteden mezun olduktan sonra 4 sene yurtdışında çalışmış olmanız gerekiyor. Her sene çalıştığınızı çeşitli prosedürlerden sonra ASAL’a bildiriyorsunuz. Burada bir kafa karışıklığı olabiliyor. Türkiye yurtdışı mı? Evet KKTC toprağı dışındaki her yer yurtdışı sayılıyor.

Ben de üniversite sonrası 4 sene boyunca her sene ASAL’da gerekli işlemleri yaptım ve 4. sene bittikten sonra ilk açılan celb olan Şubat 2015 celbine dahil oldum.

Ne Zaman Yapılabiliyor?

Normalde bedelli askerlik için celb sadece Temmuz ayında var. Bizim şansımıza bu sene (2015) ilk defa bedelli askerlik için de Şubat celbi açıldı. Bu bizim için büyük bir şans oldu. Çünkü Temmuz sıcağında askerlik yapmayı hayal edemiyorum. Temmuz’da yapsam ne gibi sıkıntılar çekebileceğimi yazının devamında açıkladım.

Ne Kadar Sürüyor?

Bedelli askerliği ister tek seferde 30 gün olarak, ya da iki seferde 15’er gün olarak yapabiliyorsunuz. Eğer işlerinizden ayrı kalamıyorsanız 2 defada yapmak mantıklı olabilir. Fakat her şekilde tek seferde 30 gün yapmanın avantajı büyük. Bunun en önemli nedeni alışma süresi. İlk 15 gün alıştıktan sonra gerisi size daha kolay geliyor. Diğer türlü tam alışmışken işlerinize geri dönüyorsunuz ve daha sonra yanlış hatırlamıyorsam 15 ay içinde kalan 15 günü tamamlamak için geliyorsunuz. Tekrar bir alışma süreci vs.

Ne Kadar Ödedim?

Biz tek seferde 30 gün yapanlar, askerlik başlamadan 4000 GBP (Sterlin/Pound) yatırdık. 15 gün yapanlar 2000 GBP yatırdılar. Kalan 15 günü yapmaya geldiklerinde bir 2000 GBP daha yatırıp kalan günleri tamamlayacaklar.

Ortam Nasıldı?

Bedelli askerliği Gazimağusa’da (Magosa/Famagusta) bulunan Gülseren Kışlası‘nda yapıyorsunuz. Mağusa’da oturanlar için oldukça merkezi bir konumda. Lefkoşa’ya yaklaşık 45 dakika, Girne’ye ise 1 saat uzaklıkta. Girne-Mağusa ve Lefkoşa-Mağusa yapan dolmuşlar ile gelebilirsiniz.

Gülseren Kışlası, deniz kenarında ve süper bir manzarası var. Özellikle erken saatlerde havası da çok güzel. (Şubat-Mart gibi)

Kaldığımız ve eğitim yaptığımız mekanlar benim beklediğimden daha konforlu ve temizdi açıkcası. Hava ise 2-3 gün dışında ılıktı. Askeri eğitim için idealdi. Havanın çok soğuk olduğu günlerde de eğitimleri içeride yaptık zaten. Bu nedenle hava konusunda pek bir sorun yaşamadık.

Kaldığımız koğuşlar, yataklar, tuvalet ve banyolar oldukça iyi durumdaydı. Biz sayıca ilk başta yanlış hatırlamıyorsam 45 kişi idik. Daha sonra 15 günden sonra 32 kişiye düştük. (15 günlük yapanlar yemin edip ayrıldılar.) Ben çok üşüyen biri olmadığımdan koğuşta hiç üşümedim. Fakat bazı kişiler, klimaya rağmen üşüyordu. Şubat celbinde geleceklerin (eğer tekrar açılırsa) polar cinsi eşofman getirmesinde fayda var.

Herkeste gelmeden nasıl insanlar ile karşılaşabilecekleri konusunda tereddütler vardı eminim. Bir arkadaşımın bana ilk gün tuvalete giderken parasını emanet ettiğini hatırlıyorum. Askerde ister 30 günlük olsun isterse 15 ay, en güzel ve önemli olan şey arkadaşlıklar. Avukatından, pilotuna, doktorundan, mühendisine bir sürü güzel adam tanıdım ben. Çoğunluğu iyi niyetli hak-hukuk bilen insanlardı. Tabii ki aralarıda kaytarmaya çalışan, başkalarının hakkına giren ve sinsi tipler de vardı. Ama 30 gün olduğu için sabredebiliyorsunuz.

Yemeklere gelince, ben beğendim diyebilirim. Özellikle ana yemek olarak kesinlikle yenilmez diyeceğim tarzda yemekler yoktu. Yağ ve tuz olarak fazlaydı belki yemekler ama askerlik sonuçta. Eğer T-Bone Steak arıyorsanız askerde bulamazsınız kusura bakmayın lütfen.

Neler Yaptık?

 • Bolca temizlik. Her türünden. Tuvalet, koridor, açık alan, mutfak.
 • Bolca bulaşık yıkadık.
 • Epey bir sağa sola döndük.
 • Keyif.
 • Atış talimi yaptık. G3 ile.
 • Turistik geziler yaptık. Şehitlikler vb.

Neler Yapmadık?

 • Spor.

Beğendiklerim

 • Kaldığımız yerler oldukça rahattı.
 • Kantinde birçok çeşit yiyecek vs. vardı.
 • Birçok komutan oldukça nazikti.
 • Şubat’ta celb açılması çok iyi oldu. Yazın o sıcakta yapmak çok zor olurdu herhalde.

Beğenmediklerim

 • Spor kesinlikle daha çok olmalı.
 • Kahvaltıda düzgün bir çay olmalı!

Tavsiyelerim

 • Öncelikle en önemli bilmeniz gereken şey “Emret komutanım!” ve “Emredersiniz komutanım!”
 • Tuvalet temizliğinden, bulaşık yıkmaya, her türlü görevi vatan hizmeti olarak algılamanız ve sorgusuz aşk ile yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu şekilde askerlik 30 gün de olsa, 300 gün de hızlı bir şekilde geçer.
 • Hiçbir asker ile tartışmayın ve kavgadan kaçının.
 • Yanınıza mümkün olduğunca az değerli eşya alın.
 • 15 gün yapmayın, mümkünse tek seferde 30 gün olarak bitirin.
 • Uzun dönem erler ve uzman çavuşlar ile aranızı iyi tutun, göze batmayın.

Son Olarak

Askerliğin 30 gün bile olsa herkesin gelmesi gereken çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum. Özellikle ana kuzusu ya da el bebek gül bebek yetişmiş, kendisini üst bir mevkide gören, başkalarını umursamayan, kendini beğenmiş, züppe ve şımarık insanların adam olabilmesi için belki de tek fırsat.

89 Yorum

 1. Mert dedi ki:

  Merhaba. Haftasonları evci izni alabiliyor muydunuz? Toplamda 4 hafta mı sürdü?

 2. Onur dedi ki:

  Merhaba, telefon kullanimi nasil oluyor? Kesinlikle yasakmi yoksa akilsiz telefon vs, kullanma imkanimiz oluyormu..

 3. Seda dedi ki:

  Merhaba kibrista askerlik yaptiktan sonra turkiyede tekrar yapmaniz gerekiyor mu?

 4. fikri dedi ki:

  Kıbrista bedelli yaptıktan sonra Türkiye kabul ediyormu

 5. Ahmetcan gul dedi ki:

  Iyi gunlerm

  Ben KKTC dogumluyum. Yani ulkenin vatandasiyim. Bir husus dikkatimi cekti. Bedelli yapabilmem icin 4 yil boyunca yurtdisinds mi ikâmet etmem gerekiyor? Yani ulkenin vatandasi oldugum takdirde (ulkedeki bir universitede okuyorum) universiteden mezun olduktan sonra bedellilige basvuruyapabiliyor muyum yoksa mezuniyet sonrasi bedelliye basvurabilmem icin 4 yil yurtdisinda mi ikâmet etmem gerekiyor. Yanitlarsaniz cok memnun olurum.

  Tesekkurler.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   4 Sene boyunca yurtdışında çalışmanız ve bunu belgelemeniz gerekiyor. Her sene ASAL’den erteleme işlemi yapıyorsunuz elçilikler aracılığı ile.

   İyi günler.

 6. Aytekin dedi ki:

  Selamlar,

  İzmir Konsolosluğunun hatalı bilgi vermesi sonucu 32 yaşında 15 ay er olarak askerlik yapmam gerekli :/ 11 Nisan tarihi ise teslim. Önereceğiniz önemli noktalar var mı? Mesleki eğitimler, iş deneyimleri vs.. meslek olarak dikkate alınıyor mu?

  Bir de Türkiye’den gideceğim ve hiç tanıdığım olmadığı için, telefon kullanımı, hafta sonu izinlerinin kullanılmayarak toplu kullanımı gibi imkanlar var mı bilginiz var mı?

  Teşekkürler

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Çok üzüldüm. Mesleki eğitimler tabii ki dikkate alınıyor. İlk sordukları:”Doktor var mı?”

   Siz 15 ay yapacağınız için orada zaten zamanla çok iyi tanınacaksınız. Yaş itibariyle de eğer komutanlar ile iyi geçinirseniz sizin için askerlik zor olmaz. Toplu izin diye birşey yok diye biliyorum.

   Telefon kullanımı yasak, ama TR’de izin getirildi galiba. Orada geçerli mi bilmiyorum, en azından geçen sene değildi.

   Kolay gelsin.

 7. Ruhi dedi ki:

  Askere giriste nasil bir muayenden gectiniz ve asi olmaniz gerektimi?
  Gece yatma ve sabah kalkma saatleri?

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Çok detaylı değil. Soru sordular sadece. Aşı olmadık diye hatırlıyorum.

   Sabah 6’ya doğru kalkıyorduk. Akşamları 8-9 gibi yatıyorduk. Uyumak ya da uyumamak size kalmış.

 8. Atakan dedi ki:

  Merhaba ben türkiyeden kktc ye tasındım burda çalışmaya başladım 25 yaşındayım askerlik işim nasıl olucak ne tür bir yol izlemem gerekiyor bedelli yapabiliyormuyum 3 yıl sonunda

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   KKTC vatandaşları için geçerli bir konu bu. KKTC vatandaşları Türkiye’de 3 sene çalışıp bu hakkı Kıbrıs’ta yapacakları askerlikte bedelli hakkı kazanabiliyor. Tam tersi mevcut değil.

 9. özcan dedi ki:

  merhaba,
  9 yasında kktc vatandaşlıgına geçtim ailem ve ben türkiye dogumluyuz.üniversiteyi 2 yıl türkiyede okudum sonrasında açıkdan devam ederek 3 yıldır türkiyede yasıyorum yani toplamda 5 yıl bu 5 yılın 3 yılını çalışarak geçirdim.ve suan açıkdan eğitimim devam ediyor 2 yıllık mezunum bu durumda bedelli askerlik durumum söz konusumu?
  ayrıca 4 yıllık eğitim sartı varmı?son olarak asker kaçağı sayılırsam 1 dönem bile bedelli hakkını kaybetmiş olurmuyum?
  bilgi verebilirmisiniz.

 10. Bilal dedi ki:

  Iyi gunler Mustafa bey,

  Ben 22 yasinda, bu temmuzda bedelli askerligimi yapmaya hazirlaniyorum. Yukarida yazdiginiz bilgiler cok faydali, tessekurler. Sormak istedigim iki sey var,

  1) namaz kilan bedelli askerlik yapan kisiler zorluk goruyormu? namaz kilma imkani varmi?

  2) spor salonu varmi? mesala aksam ustu spor yapmak isteyenler yapabiliyormu?

  Cok sagolun, iyi gunler.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   1. Hayır görmüyor. Birliğimizde namaz kılan arkadaşlar vardı. Tabii, yatakhane’de, veya dışarda çimlerde kılabilirsiniz.
   2. Yok maalesef. Dışarıda barfiks, şınav vb. spor yapabilirsiniz. Ben yapıyordum arada.

   Hayırlı teskereler.

 11. bilal dedi ki:

  Merhaba,bende anne tarafından dolayı kktc vatandaşıyım bedelli yapabilmek için 2 yıllık üniversite mezunu yetiyor mu yoksa 4 yıllık lisans mezunu mu olmak gerek.

 12. Batu dedi ki:

  Merhaba Mustafa Bey,

  Verdiğiniz güzel bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Yazınızda bedelli hakkı için 4 yıl yurtdışında çalışmanız gerekli yazmışsınız ama sanırım bu kural değişti. Şu an 2 yıl yurtdışında çalışmak veya yüksek lisans yapmanın bedelli hakkı kazandıracağını söylemişti ASAL’dan biri.

  Birde Kıbrısta askerlik yapma önceliğimiz olduğu için Türkiye’de askeri şubede yapmamız gereken bir işlem var mı? Siz Türkiye’deki askerlik şubesiyle ne gibi işlemler yaptınız? Gidip Kıbrıs vatandaşı olduğuma dair bir işlem yapmam gerekir mi? Yanlışlıkla türkiyede asker kaçağı olmak istemiyorum 🙂

  Teşekkürler.

  • Aziz dedi ki:

   Bilmem mesajım görünür mü ama siz ne yaptınız acaba ? BEn de benzer durumla karşı karşıyayım da.

 13. mehmet dedi ki:

  Merhaba,

  ben tc. vatandaşıyım yaş 28 🙂 bedelli askerliği ay farkı ile kaçırdım. kktc de oturma izni alabilirsek (oturma izni almak gerekiyor mu onuda bilmiyorum gerekiyordu heralde vize gerekmiyor diyorlar ama) 3 yıl boyunca kktc de kalıp (http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/dovizle-askerlik yazana göre) 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetimizi tamamlamış oluyormuyuz. Hocam kusura bakma sgk emeklilik bilgi siteleri gibi oldu senin blog ama emin ol konu hakkında fazla da bilgi yok eğer bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. açıkcası konuyu takipteyim. teşekkürler 🙂

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   3 yıl boyunca KKTC veya yurtdışında çalıştığınız zaman dediğiniz gibi bedelli hakkı kazanıyorsunuz diye biliyorum. Ama KKTC için geçerli olup olmadığını tekrardan bir ASAL’ı arayıp sormakta fayda var.

   Kolay gelsin.

 14. Erdem dedi ki:

  Merhaba,

  Askerlik durumum sizin gibi, aynı şekilde bedelli olarak yapacağım. Fakat; çürüğe ayrılma durumum var. Böyle bir durumda Türkiye’de yeniden askerlik yapmam gerekir mi? veya çürüğe ayrılma koşulları Kıbrıs’ta ve Türkiye’de aynı mı?

  Teşekkür ederim.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Çürük koşullarını bilmiyorum ama naçizane yapabiliyorsanız yapın. Hem deneyim olur, hem de olası bir sorun ile karılaşma şansınızı ortadan kaldırmış olursunuz.

   Başarılar.

 15. Murat Uçar dedi ki:

  Mustafa Bey selamlar,

  Öncelikle böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Bu bilgilere ulaşmak kolay olmuyor zira.
  Ben bu sene 20 Şubat’ta Allah nasip ederse askerlik yapacağım. Yani Asal şubeden bir kağıt verdiler. Orada 20 şubatta gelin yazıyor. Bu durumda askerliğe 20 şubatta hemen başlatıyorlar mı? Birkaç gün sonra mı asker sayılıyorsunuz?
  Bir de tam olarak 30 gün mü sürüyor, yoksa gelecek ayın 20’sinde mi işlemler bitmiş oluyor?
  Askerlik bittikten sonra kalmak, gerekir mi? Tezkere işlemleri için vs.

  İş yerinden izin alacağım için bu soruları soruyorum.

  Bir de Türkiye’de ki Asal şubeye gidip işlem yapılması gerekiyor mu? Tezkereyi oraya da göstermek gibi mesela.

  Çok sağolun, iyi günler dilerim.

  Murat Uçar

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Sağolun. 20 Şubat’ta büyük ihtimal Lefkoşa’daki ASAL’a gideceksiniz. Orada boy ve kilo ölçümü olacak. Birliğe ertesi gün Gülseren’e teslim olacaksınız. Siz yine de bir arayın sorun ASAL’ı. Tam 30 gün sürüyor neredeyse. Bazen bir iki gün erken bırakabiliyorlar. Haftasonları vs. düşünürseniz 28 günde de bitebilir. Hatta daha kısa bile. Siz en az 30 takvim günü izin alın.

   Askerlik bitince geçici tezkere ve yurtdışına çıkış kağıdı veriyorlar. Bu kağıt ile artık özgürsünüz. Türkiye’de bile askerlik ile ilgili sorun olsa o geçici kağıdı gösterebilirsiniz.

   Türkiye’deki ASAL şube ile işiniz yok. Büyükelçilik ve Genel Kurmay aracılığı ile tüm işlemler yapılıyor. Bazen terhis bilgilerinin ulaşması geç olabiliyor. Bu durumda Türkiye’de size gelebilirler asker kaçağısınız diye. Elinizdeki geçici belgeyi göstermeniz yeterli. Şahsen ben iki defa yurtiçinde otelde kalırken gece 2-3 gibi polis geldi. Durumu anlattım ve çözüldü. Askerlik bittikten sonra 1-2 ay sürebiliyor bu belgelerin Türkiye’ye aktarılması.

   Hayırlı teskereler. Başarılar.

 16. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,

  Bende sizinle aynı durumdayım. 4 sene çalışma sürem geçtiğimiz Ağustos ayında bitti ve Şubat’ta askerlik yapacağım. Asal şubeyi aradığımda ‘Şubat başında gel, celbini al’ dediler.

  1-Celb alma, bedelli parası yatırma, kayıt olma vs vs işlemler için kaç gün gerekli?
  2-Şubatın kaçında başlıyor bilginiz var mı?
  3-Tr’den giderken yanımızda olması gereken evraklar neler? Bildiğim kadarı ile polisten giriş-çıkış kağıdı almanız gerekiyor. Başka var mı?

  Teşekkür ederim paylaşım için. Elinize sağlık.

  Ahmet

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,
   1. Tek günlük işlemler onlar.
   2. Her sene değişiyor olmalı.
   3. Yanınızda olması gereken evrak yok. Giriş çıkışı, Lefkoşa’daki Polis’ten alıyorsunuz.
   Hayırlı teskereler.

 17. Zeki dedi ki:

  Merhabalar..
  Ben 1993 doğumluyum ve 2013’ten beri yurtdışına gidip geliyorum. Son olarak Saudi Arabistandaydım ve 2 aydır Türkiyedeyim 31.12.2016 tarihi itibari ile yurtdışı tecil sürem bitiyor. Tekrar 15 ocakta işçi vizemle yurtdışına çıkacağım.
  1. Yurtdışına çıkarken gümrükte bir sıkıntı yaşarmıyım.
  2. Bir sıkıntı olmadan çıktığım takdirde yurtdışında KKTC elçiliğinde tekrar tecil ettirebilirmiyim.
  Sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla..

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Bir sıkıntı olmaz büyük ihtimal. Fakat bedelli için başvuru yapmanız gerekiyor yurtdışında çalışırken. Yoksa sayılmaz. Konu ile ilgili ASAL’dan muhakkak bilgi alın.

   İyi çalışmalar.

 18. Cem dedi ki:

  Yukarıda batu isimli bir arkadaş şuanda 2 yıl yurtdışında (trde vs) çalışmak yeterliymiş yazmış bedelli için. Asalın sitesinde halen 4 yıllık fakülte mezunları 4 yıl boyunca yurtdışında (tr vs) yüksek öğrenim ya da çalışarak geçirirse 30 günlük 4000 stgli bedelliye hak kazanır yazıyor. Yani eski yazı halen aynı. Böyle bir yasa mı çıktı diye nette aradım ama bir şey bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı? Asal’a mail atsam iyi olacak sanırım. Bu arada herkese de haber edeyim asalın mailları çok sağlam çalışıyor. Daha önce 1-2 kez mail attım bilgi istemek için. Gayet resmi şekilde tüm soruları başlık başlık dilekçe gibi cevaplayıp mailınıza 1 haftada gönderiyorlar. Sizde sorun, çekinmeyin :))) Batu eğer haklı çıkarsan dile benden ne dilersen. 2 yılı çalışarak doldurdum trde. Bıktım tek kelimeyle ama dönemiyordumda işte askerlik yüzünden :(( Dönersem 12 ay… Kaçarı yok :(( Kahrolsun bazı şeyler.

 19. Alp dedi ki:

  Mustafa Bey merhaba;

  Yazmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Bu bilgiler çerçevesinde başvurumu yaptım ve 20 Şubat’ta askerliğimi yapmaya başlayacağım. Paylaşımlar için teşekkürler, ellerinize sağlık. İyi çalışmalar.

 20. burak dedi ki:

  Merhaba, ben onumuzdeki hafta bu görev için gidiyorum. Öncelikle bu sayfanın bana çok yardımı oldu, eline sağlık, teşekkürler.

  30 gün için insan yanına neler almalı bunu da yazabilir misin? Ben ne götürmem gerektiğini hiç bilmiyorum ve çok geriyor beni :))

 21. burak dedi ki:

  teşekkürler, dönüş için de çok teşekkür ederim. Kazak ya da tabanlık gibi standart şeylere gerek kalmıyor mu? Bir de ben herkes 21 inde teslim olurken 24 ünde teslim olacagım (tecil varken Subat’ta gitmek için dilekçe verdiğimden dolayı). 3 gün geç girmek kıyafet, ayakkabı bulamamama neden olur mu? yoks abu 1 aylık yapanlarda çok olabilecek birşey değil mi?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   3 gün geç gitme sıkıntı değil. Ayarlarlar herşeyi. Kazak ya da tabanlığa gerek yok. Dediğim gibi kalın pijama al, akşam üşürsen diye. Onun dışında zaten sana veriyorlar günlük giyeceğin üniformaları.

 22. gokhan dedi ki:

  merhaba Mustafa, bilkentten bir kaç sefer denk gelmiştik ama beni hatırlar mısın emin değilim. benim de sana bu konuda bir sorum olacak. ben kkktc vatandaşı değilim ancak kktc vatandaşı kızarkadaşımla evliliğe giden bir birlikteliğimiz var. evlendikten sonra kktc vatandaşı olup bedelli askerlik yapabiliyor muyum? bir fikrin var mı?

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Gökhan selam,

   Hatırlıyorum tabii. Tam bilgim yok ama sonuçta vatandaş olarak askerlik bir görev ve tahminimce yapman gerekir.
   ASAL’ı arayıp sorarsan daha doğru bilgi verirler.

   Tebrikler bu arada.

 23. Mehmet reis dedi ki:

  Merhaba, şu anda Konya’da asteğmen aday öğrencisi olarak askerlik yapıyorum. Kura çekimi oldu ve Kıbrıs’a düştüm. Benim sorunum çifte vatandaşım ve Kıbrıs’ta asker kaçağıyım ne yapmam gerekiyor beni orda girişte veya terhis olduktan sonra çıkışta tutmamaları için

 24. Volkan dedi ki:

  Merhaba annem kbrs vatandaşı bende olacağım bende bedelliden yararlanmak istiyorum peki universite mezunu olmam sartmi ? Lise mezunlari yararlanamiyormu?

 25. Murat dedi ki:

  Merhaba ben 24 yasinda türk vatandaşıyım eşim kıbrıslı kibris ta bedelli yapmam için ne gerekli

 26. Musa dedi ki:

  Merhaba. Faydalı bir yazı olmuş. Ben TC vatandaşıyım ve eşimden dolayı kıbrıs vatandaşlığı alacağım. Lisans mezunuyum ve 4 yıldır TC’de çalışıyorum. Kıbrıs vatandaşlığı aldığımda çifte vatandaş olarak da Kıbrıs’ta bedelli yapabiliyor muyuz?

  Kimler bedelli yapabilir sayfasında malesef şöyle bir madde var ama…

  Kıbrıs asıllı Türk anne veya babadan yabancı bir ülkede doğan ve doğduğu veya yerleştiği yabancı ülkede askerlik çağına kadar ikamet eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları (Türkiye’de yerleşik çift uyruklu (Türkiye Cumhuriyeti – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) yurttaşlar hariç)

 27. yağız dedi ki:

  Merhaba, 2018 yılında da Şubat ayında celb açılıp açılmayacağını nereden öğrenebilirim?
  Bir de benim Türkiye’de 4. senem Ocak 6’da bitiyor. Eğer açılırsa Şubat celbine yetişir miyim? Teşekkürler.

 28. Okan Cücen dedi ki:

  Mustafa bey merhaba,

  Öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Çok faydalı bir platform olmuş. Anne tarafından kökenim Kıbrıslı ve Kıbrıs vatandaşlığı alacağım. Teyzem ve kızları aldılar. Şimdi aynısını biz yapacağız. Ben 31 yaşındayım, mimarım ve Türkiye’de askerliğimi yaptım. Kıbrıs vatandaşlığı için, “Türkiye’de askerlik yapmış olsanız bile Kıbrısta askerlik yapmak gerekiyor” demişsiniz. Bundan kesin emin misiniz? Nereden detaylı bilgi alabilirim. Kıbrısta da askerlik yapmam gerekiyorsa bunu sizin yaptığınız gibi bedelli mi yapmam en uygunu olur? “Türkiyede askerliğini yapmış olsan bile, Kıbrısta da yapmak gerekiyor” deniliyor fakat ben 31 değil 61 yaşında da olabilirdim. 61 yaşındaki bir adam nasıl olurda askerlik yapar. Bu durumla ilgili bir yaş sınırlaması yok mudur. 31 yaşında 9 yıldır piyasada çalışan bir mimar olarak bu yaştan sonra 1 hafta da olsa askerlik yapmak çok sıkıntılı bir durum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  İyi günler.

 29. Fatih Peker dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ben de önümüzdeki Şubatta bedelli askerliğimi yapmak için gideceğim. Sormak istediğim iki soru var cevaplarsanız çok sevinirim:
  1- Yoklama çağrı pusulasında 19 Şubat saat 08:00 de yoklama için Asal şubede olmam gerektiği yazıyor. Ben sabah uçağıyla gitmeyi düşünüyorum. Bankalar açık olmayacağından Asal şubeye gitmeden parayı yatırma imkanı olmayacak. Yoklamadan sonra parayı yatırmama izin verirler mi? Yoksa Türkiye’den havale yapıp buradan aldığım makbuzla mı başvurma zorundayım?
  2- İçeri telefon sokabiliyor muyuz 🙂 ? Gizli sokanlar oluyor mu? Yakalanınca büyük sıkıntı yaşanıyor mu? Bunun dışında kitap, mp3 çalar, kulaklık vs gibi şeylere izin var mı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba, ne demek.
   1. Türkiye’den alın. Makbuz kesin olmalı. Önceki gün gidin bence. Son hazırlıklarınızı da yaparsınız.
   2. Evet sokulabiliyor. Bizden sonra değişti o kural. Akşam yatakhanede dinleyebilirsiniz, sorun olmaz.

   Başarılar.

 30. Taylan dedi ki:

  Merhaba . Ben 25 yasindayim 9 yasindan belli londrada yasiyorum okudum ama universeteye gitmedim calistimda temmeli geri gelmek isdiyorum bu durumdan faydalanmak mumkunmu

 31. Ozan dedi ki:

  Merhaba

  Polis dairesine gidipi giriş çıkış belgesi almamız gerekiyormuş. Buraya giderken yanımızda götürmemiz gereken evraklar neler?

  teşekkürler

 32. Mevlüt dedi ki:

  Merhaba Mustafa bey öncelikle bu güzel siteyi kurup tecrübelerinizi aktarıp bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.
  Hocam ben TC vatandaşıyım henüz daha askerlik yapmadım. Öğrenciliğim devam ediyor. Nasip olursa Seneye 2019 un başında mezun olmuş olacam. Benim şöyle bi durumum var. Kıbrıstan nişanlıyım bu yazın sonuna doğru düğün yapmayı düşünüyoruz. Evleneceğim kişi aslen TC vatandaşı ama ailesi bu mayıs veya haziranda KKTC vatandaşı olacaklar. Otomatik olarak nişanlımda vatandaşlık alacak. Dolayısıyla bende evlenince KKTC vatandaşı olacam. Askerliği Kıbrısta bedelli olarak yapabilirmiyim yaparsam Türkiye de tekrardan askerlik yapmak zorunda kalırmıyım.

  Kusura bakmayın.. Çok uzun sordum affınıza sığınıyorum. Teşekkürler…

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Yok canım estağfirullah. Bahsettiğiniz şekilde bedelli askerlik yapmanız ve muafiyet büyük ihtimal söz konusu olmaz. Yine de ASAL ile görüşün lütfen.

 33. b dedi ki:

  Merhaba asal subeye bildirecegimiz is yeri kagidini ssk dan mi almamiz gerrkiyor ? Yoksa isveren imzali mi olmasi gerek ? Staj yaparken calismamak gerekiyor ben staja baslamadan bir yerde gecici calisip kagidi alip is yerinden cikis yapsam 1 senelik sureci tamamlamis olur muyum ?

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Bizim zamanımızda onaylamamız gereken yerler oluyordu Valilik vs.

   • Osman onur uguz dedi ki:

    Merhaba mustafa bey ben suan turkiyede calismaktayim memurum .esimden dolayi kibris vatandasi olacagim. Buradaki askerligim 2018 agustosa kadar tecilli. Mayis ayinda kktc vatandasi olacam. Askerlik olayini en mantikli nasil halledebilirim

 34. B dedi ki:

  Merhaba Valilikten tasdik ettirdikten sonra kktc elçiliğine gidiyor muydunuz ? yoksa noter tasdiki ve valilik ya da kaymakamlık tasdikinden sonra asal şubeye mi psotalıyordunuz ?
  Bu işlemler için şahsen elçiliğe gitmek gerek yok diye düşünüyorum.

 35. Vahit dedi ki:

  İyi günler Mustafa Bey,

  Bilgilendirici yazı için elinize sağlık. Ben de sizin gibi KKTC vatandaşıyım ve bedelli askerlik yapmak istiyorum; İngiltere’de 1 yıl daha çalışırsam bedelli hakkım olacak, burada bir Türk berber beni çalışıyor gösteriyor ben de primimi ödüyorum. Bir an önce askerliği aradan çıkarma istiyorum. Ancak Gülseren Kışlası ile ilgili kafamda bazı soru işaretleri var. Mesela tuvaletler alaturka mı alafranga mı? En önemlisi de taharet musluğu var mı acaba? Klozet setinin Türkiye’den ya da Yunanistan’dan ithal edilmesine göre değiştiğini duymuştum. Son olarak bedelli askerlik ücretini bitcoin ile ödeyebiliyor muyuz? Tecrübelerinizle aydınlatırsanız çok sevinirim

 36. B dedi ki:

  merhaba iş yerleri ticaret odasına kayıtlı değilse sizce ne olacak ?

 37. Uğur dedi ki:

  Merhabalar.İlk olarak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Benim sorum ; Türkiyedeki tecillim 4.yılın sonu olan 31 Aralık 2018’e kadar gözükürken, KKTC asal şubeye göre 23 Ocak 2019 da tecil bitiyor ve Şubat 2019 da bedelli askerlik yapabileceğimi söylüyorlar.
  Fakat bu durumda 1 ay Türkiye de asker kaçağı olarak gezip daha sonra havalanından nasıl çıkacağımı anlayamadım.
  Bu konunda siz türkiyedeki askerlik şubesine herhangi bir bilgilendirme yaptınız mı acaba veya başka bir prosedür varmı ?

  Şimdiden teşekkür ederim.İyi günler

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Türkiye’de asker kaçağı gibi bir sorgulama oluyor mu havalimanında bilmiyorum. Ama en kötü 1 ay içinde askerlik yapacağınıza dair bir evrak istersiniz Kıbrıs ASAL’dan.

   • Uğur dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler.Bir ay önce KIBRIS ASAL Şube Türkiyeye bildirmiş anlaşılan e-devlete artık 2019 Aralık gözüküyor , sorun kalmadı yani.

    • Mustafa Namoğlu dedi ki:

     Süper, çok sevindim.

    • Aziz dedi ki:

     Merhabalar Uğur bey kaç ayda bu aralık 2019 yazısı çıktı ?
     benim yazımı temmuz sonu göndermişler eylül ayı oldu hala e-devlete düşmedi.

     • Uğur dedi ki:

      Aziz Bey merhaba,

      En son 4.yılımı çalıştığıma dair 2018 tarihli belgeyi İstanbulda kosolokluktan
      gönderdikten bir kaç hafta sonra e-devlete Aralık 2019 olarak gözükmeye başladı.

     • Aziz dedi ki:

      Benim KKTC’de ertelettiğim tarih ile aynı tarihe erteli TC’de.
      Tc’de Erteleme bitişten itibaren 1 gün bile sorun iken KKTC’de bitiş tarihinden itibaren 3 ayımız var.Yani bitişten itibaren evrakın gelmesine kadar kaçak oluyorsunuz.
      31 aralık 2019 olmalı ama olmuyor maalesef.

 38. Gorkem dedi ki:

  Hocam merhabalar,

  Öncelikle emeğine sağlık, çok faydalı bilgiler vermişsin, bu detayda bilgiyi başka hiçbir yerde bulamadım.

  Benim durumum da seninkine benzer, baba tarafından Kıbrıslıyım ve Türkiye’de yerleşik bir çifte vatandaşım. Yüksek öğrenime bağlı bedelli askerlik için gerekli başvurularda bulundum, Kasım 2018’de gerekli süreyi doldurmuş olarak hak kazanacağım söylendi. Soruma gelecek olursam; çifte vatandaş olduğum için Türkiye’de de askerlik yükümlülüğüm var ve Kıbrıs’ta gereken süreyi beklerken Türkiye’de bakaya durumuna düştüm. KKTC’de 30 gün askerlik yapabileceğim dönem Şubat 2019 gibi görünüyor. Kalan sürede bu özel durumdan dolayı Türkiye’de askerliği erteletebilmem mümkün mü acaba? Sen böyle bir problemle karşılaşmış mıydın? Buradan cevaplayabilirsen ya da bana bir mail atabilirsen çok memnun olurum.

  Teşekkürler,

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Teşekkürler.

   Kıbrıs ASAL’dan bir belge iste Şubat 2019’da askerlik yapacağına dair. Bununla buradaki ASAL’a git. Hallederler.

  • Aziz dedi ki:

   Sizin bugüne kadar e-devlette askerlik durum sorgulamada ne gözüküyordu ? çift uyruklu olduğunuzu türkiye’ye bildirmiş miydiniz ? Benim bildiğim KKTC asal şube Türkiye ile uluslararası yazışma yapıyor.Milli Savunma Bakanlığı sizin kütüğünüzdeki askerlik şubesine yazınızı yolluyor.KKTC’deki ertelemeniz Türkiye’de e-devlette gözükmesi gerek diye bana bilgi verdi asal şube.ben de 26 hazirandaki son çağrıya katılacağım temmuz ayında çalışma belgesi göndererek 4 senelik süremi başlatacağım.ancak bu süreçte TC’deki askerlik yükümlülüğünden muaf olup olamayacağımın garantisini hala gözümle göremedim.

 39. aziz dedi ki:

  Çalışma kağıdını gönderdikten sonra ertesi sene ne zaman yollamanız gerekiyor örneğin 11.6.2018 de gönderdim .Ertesi sene en geç 11.6.2019 da ellerinde mi olmalı ?

  • M.Can dedi ki:

   Erteleme kağıdının altında yazıyor aslında. Siz belge teslim ettikten 2-3 hafta sonra geliyor kağıdınız. Orada şu tarihe kadar sorun yoktur yazıyor. Sizin de bitiş tarihinden en fazla 3 ay geçmeden yenisini göndermeniz lazım. Yani 11.6.2019’a kadar hakkınız olduğunu varsayalım. Bir dahaki çalışma belgeniz en ıgeç 11.9.2020’de KKTC ASAL Şube’de olmalı. Yani vakit olarak hiç sıkıntı olmuyor. Ben de iki hafta önce son ertelememi verdim. Her sene aynı tarihlerde yapöaya özen gösteriyorum sorun olmaması için. Umarım sorunuzu cevaplamışımdır.

 40. Dogan dedi ki:

  Mustafa merhaba.
  Bu sene 2 temmuzda kismetse bende askerlik görevimi yerine getirmek icin teslim olacağım. Askere girerken sac trasi kurallari nedir. Uzun sacli biri degilim ama kafami kazitmak istemiyorum kulaklarim kepce oluyor.
  Böyle bir esneklik sağlıyorlar mi bilgin var mi?
  Yazdığın yazilar icin teşekkürler

 41. Hakkı dedi ki:

  Size çok teşekkür ederim 2 güne gideceğim buradaki bilgiler çok yardımcı oldu .

 42. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2010 hazirlik, 2011 lisans girisliyim. Okulu 2019 eylulde bitirecegim. 4 yillik lisansta 7 yil hakkini 1 seneyle asiyorum. Sanirim erteletemedigim gibi bedelli hakkimi da kaybediyorum. Ben turkiye de oldugum surece beni askere slamazlar. İzlemem gereken yol nedir? Vatandasliktan cikma sartlari nelerdir?

 43. Aziz dedi ki:

  Çift uyruklu kktc-tc vatandaşlarının Türkiye’de 35C öğrenci eyt yoklaması olarak görünüyor e devlette askerlik durum belgesi sorgulama kısmında.
  asal şube Türkiye’ye yazı gönderiyoruz diyor ancak erteleme işlemimi kktc’nin gönderdiği yazıya göre erteleme yapmıyor.Ne yapmak gerek ? Mezuniyetten sonra 4 sene bedelli hakkı için TC’de çalışacağız ancak TC’de de askerlik ile karşı karşıya kalabiliyoruz.Bİlgilendirebilecek biri var mıdır ?

 44. Burak dedi ki:

  Merhaba. Ben de aynı sizin gibi anne tarafından KKTC vatandaşıyım. Ama doğma büyüm hep Türkiye’de yaşadım. Bedelli askerlik için geçen sene çalıştığıma dair belgeleri göndermiştim. Bu sene de göndericem. Onda bir problem yok. Benim sormak istediğim şey Türkiye ayağıyla ilgili.

  Pilotaj eğitimi vs. en az 2 yıl askerlik tecili isteyen birkaç işe başvurmak üzereyim. Siz bedelli askerlik için belgelerinizi gönderdiğiniz 4 yıl boyunca Türkiye’de e-devlette askerlik durumunuz ne olarak görünüyordu? Türkiye’de başvuru vs. yaparken en az 2 yıl tecilim olduğunu nasıl belgeleyebilirim? Çünkü KKTC bildiğim kadarıyla 1’er yıl erteliyor askerliği…

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Sıkıntı çıkmıyor Türkiye ayağında. KKTC size her sene bir evrak veriyor diye hatırlıyorum. Zaten TSK ile Kuzey Kıbrıs ASAL iletişim halinde. Evrağın fotoğrafını tutun internette. İhtiyaç olursa açıp gösterirsiniz.

  • B dedi ki:

   Merhaba Burak ben de senin gibi merak içerisindeydim ve hala da merak içerisindeyim.Bir kaç tane askerlik şubesine sorduğum sorunun cevabını tam olarak alamadım.Cimer’e bilgi edinme mesajı gönderdim.Onlar yanıtladı.Mustafa Bey’in dediği gibi durum.Cimer’den gelen yanıtta “…. aynı zamanda KKTC vatandaşı olan çift uyruklu yükümlülerin her türlü askerlik işlemleri KKTC mevzuatına göre yapılmaktadır. Bu kapsamda, askerlik işlemlerinizin KKTC’deki askerlik işlemlerinize göre ertelenebilmesi için KKTC ASAL şubesince evraklarınızın Askeralma Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.”denmektedir.Yani senin KKTC Asal şubeye evrağının TC’ye gönderilip gönderilmediğini sorman gerek.Daha sonra bağlı olduğun Askerlik şubesini arayıp sor dosyana bu evrak eklenmiş mi diye.Genelde ertelendiği seninin 31/12/2XXX olarak erteliyorlar galiba ama benim daha ertelemem gelmedi o yüzden tam olarak net bir bilgi veremeyeceğim.Arkadaşlarımın 31/12 olarak erteleniyor.Tabi emir üzerine olduğu için değişebiliyormuş galiba.

 45. ülkü dedi ki:

  Merhabalar, tesadüf eseri sitenize rastladım. Birçok yerden bilgi edinmemize rağmen her seferinde farklı bilgiler geldi ve dolayısı ile bilgi kirliğiği oluştu. Benim sormak istediğim oğlum Kıbrıs doğumlu bizler de anne baba olarak vatandaşız ve Türkiye de ikamet ediyoruz. Oğlum yıllarca asal şubeye okuduğunu belirtir yazıları gönderdi ve tecilini aldı hatta bir dönem öğrenci belgesini geç gönderdiği için yoklama kaçağı oldu ve 600 lira ceza ödedi. 2013 yılında tecilini yenilemek için asal subeye gittiğinde bilgilerinin güncellenmesi istendiğinde muhacaraat dairesi sen vatandaş değilsin dedi. Gerekçeleri ise 18 yaşına kadar kimlik çıkarılmaması olarak söylendi. Yurtdışında oluşumuz ayrıca doğum belgesiyle işlem yaptırıdığımız ve en önemlisi deyaklaşık 6 yıl hiç bir bilgilendirme yapılmadı. Daha sonra birçok sorunlarla karşılaşmamıza rağmen yeniden vatandaş oldu. Ancak bu sürede tüm haklarınız yani bedelli ve teğmen olma hakkınız kayboldu dendi. Şuan oğlum doktora yapıyor ve tecili bittiğinde kktc de askerlik yapacak ama er olarak bu haklarımızı yeniden nasıl alabiliriz konuyla ilgili fikriniz var mı?

 46. Onur dedi ki:

  Merhabalar herkese iyi günler bir konuda çok kararsız kaldım ve görüşlerinizi bekliyorum

  Ben kktc vatandaşlığımı orada doğumumla aldım, türkiye de yerleşiğim ve çalışıyorum üniversiteyi aöften seneye bitiriyorum sonra da kıbrıstaki bedelli askerliğe başvuracağım ancak en son türkiye de bedelli askerliğin çıkmasıyla biraz kafam karıştı. Konuyla ilgili kktc asal şubeyi aradım çifte vatandaşların durumuyla alakalı bir değişiklik var mı diye ? oradaki arkadaşlar askerliğimi kktc de yapmam gerektiğini TR de yapılan askerliğin KKTC de geçerli olmayacağını söylediler ama eğer adaya asla giriş çıkış yapmamayı göze alırsanız türkiye de askerlik yapın, karar size ait dediler ve Kasım 2017 de kıbrıs meclisinde bu durumdaki çifte vatandaşlarla alakalı 29 kasım 2017 den önce türkiye de askerliğini yapıp kktc de yapmayanlar için af çıkarıldığını söylediler ancak bir daha çıkar mı çıkmaz mı kesin bir şey söylemeyiz dediler. Bu yeni bilgiler ışığında gerçekten çok kararsız kaldım. Şu an TR deki bedelli maddi anlamda çok uygun geliyor kıbrısa 4 bin sterlin ödeyeceğiz ve kurları düşünce TL karşılığı sürekli artıyor onun dışında askerlik için 4 sene daha beklemek yerine TR de hemen bitecek. Öte yandan KKTC ile alakalı ilerde bir sıkıntı yaşar mıyım yurt dışına çıkacağım zaman KKTC de kaçak olmam sorun yaratır mı ya da ilerde ada vatandaşı olmanın bir avantajı görebilir miyiz AB vatandaşlığı vs.. görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler

 47. sertac dedi ki:

  merhaba ben 23 yaşındayım ve okulu bu sene bırakıp kıbrısa yerleşiyorum çalışma iznimi ve sigortamı halledip orda devam edeceğim fakat askwrlik olduğu için kktc de 3 yıl çalıştıktan sonra askerlıkten direk muhaf olabılıyormuyum yada bunlar için ne yapmam lazım. büyük elçilik ile konuşmam kktc demi yoksa türkiyedemi yardımcı olurmusunuz mail atarmısınız bana lütfen

 48. Aziz dedi ki:

  Merhabalar,KKTC’de erteleme tarihi 10/06/2019 aynı tarihi olarak Türkiye’de 10/06/20192a askerliğim ertelenmiş.KKTC’deki erteleme süresininbitmesinden itibaren 3 ay içinde yani 10/09/2019 a kadar yeni evrak yollamam gerek.Örneğin ben 11/06/2019 da kktcden ertelettim ancak oradan Türkiye ye evrakın gelmesi uzun sürüyor.Yeni evrakın gelene kadar olan süreçte Türkiye’deki statüm ne olacak ?
  Normalde 31/12/2019’a kadar yani KKTC ertelemesindeki senenin sonuna kadar ertelenmem gerekmiyor mu ? 10/06/2019 dan sonra türkiyede kaçak durumuna mı düşmüş olacağım ?

Bu Yazı İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?