Kıbrıs’ta Bedelli Askerlik

Herkese merhaba,

2015 yılının Şubat ayında, bedellli olarak vatani hizmetimi tamamlamış oldum. Bu yazıyı yazma sebebim, benim durumumda olup da bedelli askerlik yapacaklara tavsiyelerde bulunmaktır.

Nasıl Bedelli Yaptım?

Benim anne tarafım Kıbrıs’lı olduğu ve ben de KKTC vatandaşı olduğum için doğal olarak her erkek gibi benim de askerlik yapmam gerekti. Kıbrıs’ta doğmama rağmen Türkiye’de büyüdüğüm ve yaşadığım için, mezuniyet sonrası bedelli hakkına sahip oldum.

Bedelli hakkı kazanabilmek için üniversiteden mezun olduktan sonra 4 sene yurtdışında çalışmış olmanız gerekiyor. Her sene çalıştığınızı çeşitli prosedürlerden sonra ASAL’a bildiriyorsunuz. Burada bir kafa karışıklığı olabiliyor. Türkiye yurtdışı mı? Evet KKTC toprağı dışındaki her yer yurtdışı sayılıyor.

Ben de üniversite sonrası 4 sene boyunca her sene ASAL’da gerekli işlemleri yaptım ve 4. sene bittikten sonra ilk açılan celb olan Şubat 2015 celbine dahil oldum.

Ne Zaman Yapılabiliyor?

Normalde bedelli askerlik için celb sadece Temmuz ayında var. Bizim şansımıza bu sene (2015) ilk defa bedelli askerlik için de Şubat celbi açıldı. Bu bizim için büyük bir şans oldu. Çünkü Temmuz sıcağında askerlik yapmayı hayal edemiyorum. Temmuz’da yapsam ne gibi sıkıntılar çekebileceğimi yazının devamında açıkladım.

Ne Kadar Sürüyor?

Bedelli askerliği ister tek seferde 30 gün olarak, ya da iki seferde 15’er gün olarak yapabiliyorsunuz. Eğer işlerinizden ayrı kalamıyorsanız 2 defada yapmak mantıklı olabilir. Fakat her şekilde tek seferde 30 gün yapmanın avantajı büyük. Bunun en önemli nedeni alışma süresi. İlk 15 gün alıştıktan sonra gerisi size daha kolay geliyor. Diğer türlü tam alışmışken işlerinize geri dönüyorsunuz ve daha sonra yanlış hatırlamıyorsam 15 ay içinde kalan 15 günü tamamlamak için geliyorsunuz. Tekrar bir alışma süreci vs.

Ne Kadar Ödedim?

Biz tek seferde 30 gün yapanlar, askerlik başlamadan 4000 GBP (Sterlin/Pound) yatırdık. 15 gün yapanlar 2000 GBP yatırdılar. Kalan 15 günü yapmaya geldiklerinde bir 2000 GBP daha yatırıp kalan günleri tamamlayacaklar.

Ortam Nasıldı?

Bedelli askerliği Gazimağusa’da (Magosa/Famagusta) bulunan Gülseren Kışlası‘nda yapıyorsunuz. Mağusa’da oturanlar için oldukça merkezi bir konumda. Lefkoşa’ya yaklaşık 45 dakika, Girne’ye ise 1 saat uzaklıkta. Girne-Mağusa ve Lefkoşa-Mağusa yapan dolmuşlar ile gelebilirsiniz.

Gülseren Kışlası, deniz kenarında ve süper bir manzarası var. Özellikle erken saatlerde havası da çok güzel. (Şubat-Mart gibi)

Kaldığımız ve eğitim yaptığımız mekanlar benim beklediğimden daha konforlu ve temizdi açıkcası. Hava ise 2-3 gün dışında ılıktı. Askeri eğitim için idealdi. Havanın çok soğuk olduğu günlerde de eğitimleri içeride yaptık zaten. Bu nedenle hava konusunda pek bir sorun yaşamadık.

Kaldığımız koğuşlar, yataklar, tuvalet ve banyolar oldukça iyi durumdaydı. Biz sayıca ilk başta yanlış hatırlamıyorsam 45 kişi idik. Daha sonra 15 günden sonra 32 kişiye düştük. (15 günlük yapanlar yemin edip ayrıldılar.) Ben çok üşüyen biri olmadığımdan koğuşta hiç üşümedim. Fakat bazı kişiler, klimaya rağmen üşüyordu. Şubat celbinde geleceklerin (eğer tekrar açılırsa) polar cinsi eşofman getirmesinde fayda var.

Herkeste gelmeden nasıl insanlar ile karşılaşabilecekleri konusunda tereddütler vardı eminim. Bir arkadaşımın bana ilk gün tuvalete giderken parasını emanet ettiğini hatırlıyorum. Askerde ister 30 günlük olsun isterse 15 ay, en güzel ve önemli olan şey arkadaşlıklar. Avukatından, pilotuna, doktorundan, mühendisine bir sürü güzel adam tanıdım ben. Çoğunluğu iyi niyetli hak-hukuk bilen insanlardı. Tabii ki aralarıda kaytarmaya çalışan, başkalarının hakkına giren ve sinsi tipler de vardı. Ama 30 gün olduğu için sabredebiliyorsunuz.

Yemeklere gelince, ben beğendim diyebilirim. Özellikle ana yemek olarak kesinlikle yenilmez diyeceğim tarzda yemekler yoktu. Yağ ve tuz olarak fazlaydı belki yemekler ama askerlik sonuçta. Eğer T-Bone Steak arıyorsanız askerde bulamazsınız kusura bakmayın lütfen.

Neler Yaptık?

 • Bolca temizlik. Her türünden. Tuvalet, koridor, açık alan, mutfak.
 • Bolca bulaşık yıkadık.
 • Epey bir sağa sola döndük.
 • Keyif.
 • Atış talimi yaptık. G3 ile.
 • Turistik geziler yaptık. Şehitlikler vb.

Neler Yapmadık?

 • Spor.

Beğendiklerim

 • Kaldığımız yerler oldukça rahattı.
 • Kantinde birçok çeşit yiyecek vs. vardı.
 • Birçok komutan oldukça nazikti.
 • Şubat’ta celb açılması çok iyi oldu. Yazın o sıcakta yapmak çok zor olurdu herhalde.

Beğenmediklerim

 • Spor kesinlikle daha çok olmalı.
 • Kahvaltıda düzgün bir çay olmalı!

Tavsiyelerim

 • Öncelikle en önemli bilmeniz gereken şey “Emret komutanım!” ve “Emredersiniz komutanım!”
 • Tuvalet temizliğinden, bulaşık yıkmaya, her türlü görevi vatan hizmeti olarak algılamanız ve sorgusuz aşk ile yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu şekilde askerlik 30 gün de olsa, 300 gün de hızlı bir şekilde geçer.
 • Hiçbir asker ile tartışmayın ve kavgadan kaçının.
 • Yanınıza mümkün olduğunca az değerli eşya alın.
 • 15 gün yapmayın, mümkünse tek seferde 30 gün olarak bitirin.
 • Uzun dönem erler ve uzman çavuşlar ile aranızı iyi tutun, göze batmayın.

Son Olarak

Askerliğin 30 gün bile olsa herkesin gelmesi gereken çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum. Özellikle ana kuzusu ya da el bebek gül bebek yetişmiş, kendisini üst bir mevkide gören, başkalarını umursamayan, kendini beğenmiş, züppe ve şımarık insanların adam olabilmesi için belki de tek fırsat.

54 Yorum

 1. Mert dedi ki:

  Merhaba. Haftasonları evci izni alabiliyor muydunuz? Toplamda 4 hafta mı sürdü?

 2. Onur dedi ki:

  Merhaba, telefon kullanimi nasil oluyor? Kesinlikle yasakmi yoksa akilsiz telefon vs, kullanma imkanimiz oluyormu..

 3. Seda dedi ki:

  Merhaba kibrista askerlik yaptiktan sonra turkiyede tekrar yapmaniz gerekiyor mu?

 4. fikri dedi ki:

  Kıbrista bedelli yaptıktan sonra Türkiye kabul ediyormu

 5. Ahmetcan gul dedi ki:

  Iyi gunlerm

  Ben KKTC dogumluyum. Yani ulkenin vatandasiyim. Bir husus dikkatimi cekti. Bedelli yapabilmem icin 4 yil boyunca yurtdisinds mi ikâmet etmem gerekiyor? Yani ulkenin vatandasi oldugum takdirde (ulkedeki bir universitede okuyorum) universiteden mezun olduktan sonra bedellilige basvuruyapabiliyor muyum yoksa mezuniyet sonrasi bedelliye basvurabilmem icin 4 yil yurtdisinda mi ikâmet etmem gerekiyor. Yanitlarsaniz cok memnun olurum.

  Tesekkurler.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   4 Sene boyunca yurtdışında çalışmanız ve bunu belgelemeniz gerekiyor. Her sene ASAL’den erteleme işlemi yapıyorsunuz elçilikler aracılığı ile.

   İyi günler.

 6. Aytekin dedi ki:

  Selamlar,

  İzmir Konsolosluğunun hatalı bilgi vermesi sonucu 32 yaşında 15 ay er olarak askerlik yapmam gerekli :/ 11 Nisan tarihi ise teslim. Önereceğiniz önemli noktalar var mı? Mesleki eğitimler, iş deneyimleri vs.. meslek olarak dikkate alınıyor mu?

  Bir de Türkiye’den gideceğim ve hiç tanıdığım olmadığı için, telefon kullanımı, hafta sonu izinlerinin kullanılmayarak toplu kullanımı gibi imkanlar var mı bilginiz var mı?

  Teşekkürler

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Çok üzüldüm. Mesleki eğitimler tabii ki dikkate alınıyor. İlk sordukları:”Doktor var mı?”

   Siz 15 ay yapacağınız için orada zaten zamanla çok iyi tanınacaksınız. Yaş itibariyle de eğer komutanlar ile iyi geçinirseniz sizin için askerlik zor olmaz. Toplu izin diye birşey yok diye biliyorum.

   Telefon kullanımı yasak, ama TR’de izin getirildi galiba. Orada geçerli mi bilmiyorum, en azından geçen sene değildi.

   Kolay gelsin.

 7. Ruhi dedi ki:

  Askere giriste nasil bir muayenden gectiniz ve asi olmaniz gerektimi?
  Gece yatma ve sabah kalkma saatleri?

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Çok detaylı değil. Soru sordular sadece. Aşı olmadık diye hatırlıyorum.

   Sabah 6’ya doğru kalkıyorduk. Akşamları 8-9 gibi yatıyorduk. Uyumak ya da uyumamak size kalmış.

 8. Atakan dedi ki:

  Merhaba ben türkiyeden kktc ye tasındım burda çalışmaya başladım 25 yaşındayım askerlik işim nasıl olucak ne tür bir yol izlemem gerekiyor bedelli yapabiliyormuyum 3 yıl sonunda

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   KKTC vatandaşları için geçerli bir konu bu. KKTC vatandaşları Türkiye’de 3 sene çalışıp bu hakkı Kıbrıs’ta yapacakları askerlikte bedelli hakkı kazanabiliyor. Tam tersi mevcut değil.

 9. özcan dedi ki:

  merhaba,
  9 yasında kktc vatandaşlıgına geçtim ailem ve ben türkiye dogumluyuz.üniversiteyi 2 yıl türkiyede okudum sonrasında açıkdan devam ederek 3 yıldır türkiyede yasıyorum yani toplamda 5 yıl bu 5 yılın 3 yılını çalışarak geçirdim.ve suan açıkdan eğitimim devam ediyor 2 yıllık mezunum bu durumda bedelli askerlik durumum söz konusumu?
  ayrıca 4 yıllık eğitim sartı varmı?son olarak asker kaçağı sayılırsam 1 dönem bile bedelli hakkını kaybetmiş olurmuyum?
  bilgi verebilirmisiniz.

 10. Bilal dedi ki:

  Iyi gunler Mustafa bey,

  Ben 22 yasinda, bu temmuzda bedelli askerligimi yapmaya hazirlaniyorum. Yukarida yazdiginiz bilgiler cok faydali, tessekurler. Sormak istedigim iki sey var,

  1) namaz kilan bedelli askerlik yapan kisiler zorluk goruyormu? namaz kilma imkani varmi?

  2) spor salonu varmi? mesala aksam ustu spor yapmak isteyenler yapabiliyormu?

  Cok sagolun, iyi gunler.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   1. Hayır görmüyor. Birliğimizde namaz kılan arkadaşlar vardı. Tabii, yatakhane’de, veya dışarda çimlerde kılabilirsiniz.
   2. Yok maalesef. Dışarıda barfiks, şınav vb. spor yapabilirsiniz. Ben yapıyordum arada.

   Hayırlı teskereler.

 11. bilal dedi ki:

  Merhaba,bende anne tarafından dolayı kktc vatandaşıyım bedelli yapabilmek için 2 yıllık üniversite mezunu yetiyor mu yoksa 4 yıllık lisans mezunu mu olmak gerek.

 12. Batu dedi ki:

  Merhaba Mustafa Bey,

  Verdiğiniz güzel bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Yazınızda bedelli hakkı için 4 yıl yurtdışında çalışmanız gerekli yazmışsınız ama sanırım bu kural değişti. Şu an 2 yıl yurtdışında çalışmak veya yüksek lisans yapmanın bedelli hakkı kazandıracağını söylemişti ASAL’dan biri.

  Birde Kıbrısta askerlik yapma önceliğimiz olduğu için Türkiye’de askeri şubede yapmamız gereken bir işlem var mı? Siz Türkiye’deki askerlik şubesiyle ne gibi işlemler yaptınız? Gidip Kıbrıs vatandaşı olduğuma dair bir işlem yapmam gerekir mi? Yanlışlıkla türkiyede asker kaçağı olmak istemiyorum 🙂

  Teşekkürler.

 13. mehmet dedi ki:

  Merhaba,

  ben tc. vatandaşıyım yaş 28 🙂 bedelli askerliği ay farkı ile kaçırdım. kktc de oturma izni alabilirsek (oturma izni almak gerekiyor mu onuda bilmiyorum gerekiyordu heralde vize gerekmiyor diyorlar ama) 3 yıl boyunca kktc de kalıp (http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/dovizle-askerlik yazana göre) 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetimizi tamamlamış oluyormuyuz. Hocam kusura bakma sgk emeklilik bilgi siteleri gibi oldu senin blog ama emin ol konu hakkında fazla da bilgi yok eğer bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. açıkcası konuyu takipteyim. teşekkürler 🙂

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   3 yıl boyunca KKTC veya yurtdışında çalıştığınız zaman dediğiniz gibi bedelli hakkı kazanıyorsunuz diye biliyorum. Ama KKTC için geçerli olup olmadığını tekrardan bir ASAL’ı arayıp sormakta fayda var.

   Kolay gelsin.

 14. Erdem dedi ki:

  Merhaba,

  Askerlik durumum sizin gibi, aynı şekilde bedelli olarak yapacağım. Fakat; çürüğe ayrılma durumum var. Böyle bir durumda Türkiye’de yeniden askerlik yapmam gerekir mi? veya çürüğe ayrılma koşulları Kıbrıs’ta ve Türkiye’de aynı mı?

  Teşekkür ederim.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Çürük koşullarını bilmiyorum ama naçizane yapabiliyorsanız yapın. Hem deneyim olur, hem de olası bir sorun ile karılaşma şansınızı ortadan kaldırmış olursunuz.

   Başarılar.

 15. Murat Uçar dedi ki:

  Mustafa Bey selamlar,

  Öncelikle böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Bu bilgilere ulaşmak kolay olmuyor zira.
  Ben bu sene 20 Şubat’ta Allah nasip ederse askerlik yapacağım. Yani Asal şubeden bir kağıt verdiler. Orada 20 şubatta gelin yazıyor. Bu durumda askerliğe 20 şubatta hemen başlatıyorlar mı? Birkaç gün sonra mı asker sayılıyorsunuz?
  Bir de tam olarak 30 gün mü sürüyor, yoksa gelecek ayın 20’sinde mi işlemler bitmiş oluyor?
  Askerlik bittikten sonra kalmak, gerekir mi? Tezkere işlemleri için vs.

  İş yerinden izin alacağım için bu soruları soruyorum.

  Bir de Türkiye’de ki Asal şubeye gidip işlem yapılması gerekiyor mu? Tezkereyi oraya da göstermek gibi mesela.

  Çok sağolun, iyi günler dilerim.

  Murat Uçar

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Sağolun. 20 Şubat’ta büyük ihtimal Lefkoşa’daki ASAL’a gideceksiniz. Orada boy ve kilo ölçümü olacak. Birliğe ertesi gün Gülseren’e teslim olacaksınız. Siz yine de bir arayın sorun ASAL’ı. Tam 30 gün sürüyor neredeyse. Bazen bir iki gün erken bırakabiliyorlar. Haftasonları vs. düşünürseniz 28 günde de bitebilir. Hatta daha kısa bile. Siz en az 30 takvim günü izin alın.

   Askerlik bitince geçici tezkere ve yurtdışına çıkış kağıdı veriyorlar. Bu kağıt ile artık özgürsünüz. Türkiye’de bile askerlik ile ilgili sorun olsa o geçici kağıdı gösterebilirsiniz.

   Türkiye’deki ASAL şube ile işiniz yok. Büyükelçilik ve Genel Kurmay aracılığı ile tüm işlemler yapılıyor. Bazen terhis bilgilerinin ulaşması geç olabiliyor. Bu durumda Türkiye’de size gelebilirler asker kaçağısınız diye. Elinizdeki geçici belgeyi göstermeniz yeterli. Şahsen ben iki defa yurtiçinde otelde kalırken gece 2-3 gibi polis geldi. Durumu anlattım ve çözüldü. Askerlik bittikten sonra 1-2 ay sürebiliyor bu belgelerin Türkiye’ye aktarılması.

   Hayırlı teskereler. Başarılar.

 16. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,

  Bende sizinle aynı durumdayım. 4 sene çalışma sürem geçtiğimiz Ağustos ayında bitti ve Şubat’ta askerlik yapacağım. Asal şubeyi aradığımda ‘Şubat başında gel, celbini al’ dediler.

  1-Celb alma, bedelli parası yatırma, kayıt olma vs vs işlemler için kaç gün gerekli?
  2-Şubatın kaçında başlıyor bilginiz var mı?
  3-Tr’den giderken yanımızda olması gereken evraklar neler? Bildiğim kadarı ile polisten giriş-çıkış kağıdı almanız gerekiyor. Başka var mı?

  Teşekkür ederim paylaşım için. Elinize sağlık.

  Ahmet

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,
   1. Tek günlük işlemler onlar.
   2. Her sene değişiyor olmalı.
   3. Yanınızda olması gereken evrak yok. Giriş çıkışı, Lefkoşa’daki Polis’ten alıyorsunuz.
   Hayırlı teskereler.

 17. Zeki dedi ki:

  Merhabalar..
  Ben 1993 doğumluyum ve 2013’ten beri yurtdışına gidip geliyorum. Son olarak Saudi Arabistandaydım ve 2 aydır Türkiyedeyim 31.12.2016 tarihi itibari ile yurtdışı tecil sürem bitiyor. Tekrar 15 ocakta işçi vizemle yurtdışına çıkacağım.
  1. Yurtdışına çıkarken gümrükte bir sıkıntı yaşarmıyım.
  2. Bir sıkıntı olmadan çıktığım takdirde yurtdışında KKTC elçiliğinde tekrar tecil ettirebilirmiyim.
  Sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla..

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Bir sıkıntı olmaz büyük ihtimal. Fakat bedelli için başvuru yapmanız gerekiyor yurtdışında çalışırken. Yoksa sayılmaz. Konu ile ilgili ASAL’dan muhakkak bilgi alın.

   İyi çalışmalar.

 18. Cem dedi ki:

  Yukarıda batu isimli bir arkadaş şuanda 2 yıl yurtdışında (trde vs) çalışmak yeterliymiş yazmış bedelli için. Asalın sitesinde halen 4 yıllık fakülte mezunları 4 yıl boyunca yurtdışında (tr vs) yüksek öğrenim ya da çalışarak geçirirse 30 günlük 4000 stgli bedelliye hak kazanır yazıyor. Yani eski yazı halen aynı. Böyle bir yasa mı çıktı diye nette aradım ama bir şey bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı? Asal’a mail atsam iyi olacak sanırım. Bu arada herkese de haber edeyim asalın mailları çok sağlam çalışıyor. Daha önce 1-2 kez mail attım bilgi istemek için. Gayet resmi şekilde tüm soruları başlık başlık dilekçe gibi cevaplayıp mailınıza 1 haftada gönderiyorlar. Sizde sorun, çekinmeyin :))) Batu eğer haklı çıkarsan dile benden ne dilersen. 2 yılı çalışarak doldurdum trde. Bıktım tek kelimeyle ama dönemiyordumda işte askerlik yüzünden :(( Dönersem 12 ay… Kaçarı yok :(( Kahrolsun bazı şeyler.

 19. Alp dedi ki:

  Mustafa Bey merhaba;

  Yazmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Bu bilgiler çerçevesinde başvurumu yaptım ve 20 Şubat’ta askerliğimi yapmaya başlayacağım. Paylaşımlar için teşekkürler, ellerinize sağlık. İyi çalışmalar.

 20. burak dedi ki:

  Merhaba, ben onumuzdeki hafta bu görev için gidiyorum. Öncelikle bu sayfanın bana çok yardımı oldu, eline sağlık, teşekkürler.

  30 gün için insan yanına neler almalı bunu da yazabilir misin? Ben ne götürmem gerektiğini hiç bilmiyorum ve çok geriyor beni :))

 21. burak dedi ki:

  teşekkürler, dönüş için de çok teşekkür ederim. Kazak ya da tabanlık gibi standart şeylere gerek kalmıyor mu? Bir de ben herkes 21 inde teslim olurken 24 ünde teslim olacagım (tecil varken Subat’ta gitmek için dilekçe verdiğimden dolayı). 3 gün geç girmek kıyafet, ayakkabı bulamamama neden olur mu? yoks abu 1 aylık yapanlarda çok olabilecek birşey değil mi?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   3 gün geç gitme sıkıntı değil. Ayarlarlar herşeyi. Kazak ya da tabanlığa gerek yok. Dediğim gibi kalın pijama al, akşam üşürsen diye. Onun dışında zaten sana veriyorlar günlük giyeceğin üniformaları.

 22. gokhan dedi ki:

  merhaba Mustafa, bilkentten bir kaç sefer denk gelmiştik ama beni hatırlar mısın emin değilim. benim de sana bu konuda bir sorum olacak. ben kkktc vatandaşı değilim ancak kktc vatandaşı kızarkadaşımla evliliğe giden bir birlikteliğimiz var. evlendikten sonra kktc vatandaşı olup bedelli askerlik yapabiliyor muyum? bir fikrin var mı?

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Gökhan selam,

   Hatırlıyorum tabii. Tam bilgim yok ama sonuçta vatandaş olarak askerlik bir görev ve tahminimce yapman gerekir.
   ASAL’ı arayıp sorarsan daha doğru bilgi verirler.

   Tebrikler bu arada.

 23. Mehmet reis dedi ki:

  Merhaba, şu anda Konya’da asteğmen aday öğrencisi olarak askerlik yapıyorum. Kura çekimi oldu ve Kıbrıs’a düştüm. Benim sorunum çifte vatandaşım ve Kıbrıs’ta asker kaçağıyım ne yapmam gerekiyor beni orda girişte veya terhis olduktan sonra çıkışta tutmamaları için

 24. Volkan dedi ki:

  Merhaba annem kbrs vatandaşı bende olacağım bende bedelliden yararlanmak istiyorum peki universite mezunu olmam sartmi ? Lise mezunlari yararlanamiyormu?

 25. Murat dedi ki:

  Merhaba ben 24 yasinda türk vatandaşıyım eşim kıbrıslı kibris ta bedelli yapmam için ne gerekli

 26. Musa dedi ki:

  Merhaba. Faydalı bir yazı olmuş. Ben TC vatandaşıyım ve eşimden dolayı kıbrıs vatandaşlığı alacağım. Lisans mezunuyum ve 4 yıldır TC’de çalışıyorum. Kıbrıs vatandaşlığı aldığımda çifte vatandaş olarak da Kıbrıs’ta bedelli yapabiliyor muyuz?

  Kimler bedelli yapabilir sayfasında malesef şöyle bir madde var ama…

  Kıbrıs asıllı Türk anne veya babadan yabancı bir ülkede doğan ve doğduğu veya yerleştiği yabancı ülkede askerlik çağına kadar ikamet eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları (Türkiye’de yerleşik çift uyruklu (Türkiye Cumhuriyeti – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) yurttaşlar hariç)

 27. yağız dedi ki:

  Merhaba, 2018 yılında da Şubat ayında celb açılıp açılmayacağını nereden öğrenebilirim?
  Bir de benim Türkiye’de 4. senem Ocak 6’da bitiyor. Eğer açılırsa Şubat celbine yetişir miyim? Teşekkürler.

 28. Okan Cücen dedi ki:

  Mustafa bey merhaba,

  Öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Çok faydalı bir platform olmuş. Anne tarafından kökenim Kıbrıslı ve Kıbrıs vatandaşlığı alacağım. Teyzem ve kızları aldılar. Şimdi aynısını biz yapacağız. Ben 31 yaşındayım, mimarım ve Türkiye’de askerliğimi yaptım. Kıbrıs vatandaşlığı için, “Türkiye’de askerlik yapmış olsanız bile Kıbrısta askerlik yapmak gerekiyor” demişsiniz. Bundan kesin emin misiniz? Nereden detaylı bilgi alabilirim. Kıbrısta da askerlik yapmam gerekiyorsa bunu sizin yaptığınız gibi bedelli mi yapmam en uygunu olur? “Türkiyede askerliğini yapmış olsan bile, Kıbrısta da yapmak gerekiyor” deniliyor fakat ben 31 değil 61 yaşında da olabilirdim. 61 yaşındaki bir adam nasıl olurda askerlik yapar. Bu durumla ilgili bir yaş sınırlaması yok mudur. 31 yaşında 9 yıldır piyasada çalışan bir mimar olarak bu yaştan sonra 1 hafta da olsa askerlik yapmak çok sıkıntılı bir durum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  İyi günler.

 29. Fatih Peker dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ben de önümüzdeki Şubatta bedelli askerliğimi yapmak için gideceğim. Sormak istediğim iki soru var cevaplarsanız çok sevinirim:
  1- Yoklama çağrı pusulasında 19 Şubat saat 08:00 de yoklama için Asal şubede olmam gerektiği yazıyor. Ben sabah uçağıyla gitmeyi düşünüyorum. Bankalar açık olmayacağından Asal şubeye gitmeden parayı yatırma imkanı olmayacak. Yoklamadan sonra parayı yatırmama izin verirler mi? Yoksa Türkiye’den havale yapıp buradan aldığım makbuzla mı başvurma zorundayım?
  2- İçeri telefon sokabiliyor muyuz 🙂 ? Gizli sokanlar oluyor mu? Yakalanınca büyük sıkıntı yaşanıyor mu? Bunun dışında kitap, mp3 çalar, kulaklık vs gibi şeylere izin var mı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Mustafa Namoğlu dedi ki:

   Merhaba, ne demek.
   1. Türkiye’den alın. Makbuz kesin olmalı. Önceki gün gidin bence. Son hazırlıklarınızı da yaparsınız.
   2. Evet sokulabiliyor. Bizden sonra değişti o kural. Akşam yatakhanede dinleyebilirsiniz, sorun olmaz.

   Başarılar.

 30. Taylan dedi ki:

  Merhaba . Ben 25 yasindayim 9 yasindan belli londrada yasiyorum okudum ama universeteye gitmedim calistimda temmeli geri gelmek isdiyorum bu durumdan faydalanmak mumkunmu

 31. Ozan dedi ki:

  Merhaba

  Polis dairesine gidipi giriş çıkış belgesi almamız gerekiyormuş. Buraya giderken yanımızda götürmemiz gereken evraklar neler?

  teşekkürler

Bu Yazı İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?