Litvanya Basketbol Taraftarı ve Sırbistan Maçı

Litvanya’nın Basketbol ülkesi olduğunu neredeyse herkes bilir. Gerçekten burada insanlar tam bir basketbol aşığı! Bir sporu sevmek, kendini ona adamak, sadece sevgi ile olan birşey değil. Onu hissetmek ve doğru zamanda, doğru etkiyi yapmak gerek.

İşte bu konuda Litvanya taraftarı çok başarılı. İlk gün Türkiye, Fransa karşısında kaybedince üzüntümden son Litvanya maçına kalmamış ve doğru otele gitmiştim. İlk gün o kadar üzülmüştüm ki, Litvanya’lı taraftarlar sırtımı sıvazlayıp, beni teselli etmeye çalışmışlardı.

Dün akşam (9 Eylül, 2011) ise maç içinde heyecana kapılmış durumda iken, Dovydas isimli bir Litvanya’lı vatandaş, beni rahatlatmak için:

Merak etme bugün kazanacaksınız.

dedi. O an içim biraz olsun rahatladı. Maç sonu ise malesef yine aynı hüsrandı. Maç sonunda Dovydas beni son maça kalmam için ikna etti ve Litvanya taraftarına canlı tanık oldum.

Neden Litvanya Taraftarı?

 1. Litvanya taraftarı gerçekten dürüst ve basketbola önem veriyor. Örneğin, İspanya taraftarı gibi değil. İspanya taraftarı hakemi haksız yere bile olsa etkilemek için elinden ne gelirse yapıyor. Oyuncular da bunu uyuyor tabiki. Gözümün önünde Rubio, Fernandez vs. hepsi birçok kere numara yaptılar.
 2. Litvanya taraftarı oyunu iyi okuyor. Takımın hızlanması ve yavaşlaması gerektiğinde, oyunculara bunu hemen hissettiriyorlar. Örneğin, hızlı hucüm var ise hemen tepki veriyorlar, eğer hızlı hucüm şansı kaybedilmiş, oyuncu bire beş hucüm edecekse uyarıyorlar.
 3. Litvanya taraftarı çok dikkatli. Bir poziyon hatırlıyorum, Fransız oyunculardan biri top taşıma (travel/steps) yaptı. Hakemler bunu çalmadı. Tüm tribün aynı anda hakem vücud dili ile top taşıma olduğunu belirtti. Genç, yaşlı o kadar çok kişi bunu yaptı ki, tüm tribün hakem kesildi bir anda. Toplum olarak basketboldan anladıklarına o an emin oldum.
 4. Litvanya taraftarı gerçekten sadık. Litvanya, istediği şut yüzdesini tutturamayıp, DeColo gibi bana göre kötü bir oyuncuyu havaya sokunca, maçtan yenik ayrıldı. Litvanya taraftarı o çoşkusunu devam ettirip, oyuncuları hemen yanına çağırdı. Oyuncular da onlara alkışlayarak karşılık verdiler. Sporda tirbünlerde görmekten en nefret ettiğim şeylerin başında, maç bitmeden sahadan ayrılan taraftarlar gelir. Litvanya taraftarında da bu vardı ama çok az kişi idi.

Sırbistan Maçı

Yine bir 11 Eylül yine Sırp’lara karşı mücadele vereceğiz. Yarın (11 Eylül, 2011) 15:30’da (TSİ) Sırbistan karşına çıkacağız. Bu son şansımız. Ben millilerin yine İspanya karşısında olduğu gibi zaferle sahadan ayrılacağına inanıyorum. Umarım öyle olur ve Kaunas’ta milli takımımızı desteklemeye devam ederiz.

Bana göre Sırbistan maçının kazanılması için aşağıdakilerin tam olarak yapılması gerek:

 1. Teodosiç çok iyi savunulmalı. İspanya maçında Teodosiç’i çok iyi savundular ve farka gittiler. Hayatımda o adamı bu kadar kötü görmemiştim.
 2. Marko Keselj‘e de dikakt etmeliyiz. Hiç beklenmedik anda can yakıyor bu adam.
 3. Bunlar dışında, hucümda devamlı hareketli olmalıyız. Kazanmamız için, Kerem Tunçeri ve Ender Arslan ikilisi en az 20 sayı ve 10 asist yapmalılar.
 4. Ersan‘ın daha iyi oynaması lazım. Ersan’ın kötü oynaması takımı da olumsuz yönde etkiliyor. O böyle soğuk kanlı durduğu için o sayı ürettikçe takımın motivasyonu katlanıyor.
 5. Hidayet takım arkadaşları kötü oynarken malesef çok iyi oynayamıyor. Onun da ipleri eline alması lazım. Şutu bırakıp her pozisyon içeriyi zorlamalı ve asist yapmalı.
 6. Açıkcası Ömer Onan‘ı çok sevmezdim eskiden. Ama son yıllarda takımda çok önemli bir yeri var ve gerçekten iyi oynuyor çoğu maçta. Sırbistan’ı yıldırmasını bekliyorum.

İnşallah Sırbistan maçını kazanacağız.

Son olarak geçen sene 11 Eylül’de almış olduğumuz zaferi hatırlatmak istiyorum:

Saygılar & Sevgiler,

MN

 

2 Yorum

 1. Buğra dedi ki:

  Mustafa, Litvanya taraftarı ile ilgili gözlemlerin çok yerinde bence. Ben de benzer şeyleri fark etmiştim televizyon başında. Ama keşke Lİtvanya erken elense de, bize karşı sürekli söylenen “seyircinin gazına bu kadar iyi yerlere geldiniz” yargısı ortadan kalksa. Tabi ki Almanya maçında Litvanya’nın yanındayız o ayrı 😀

Bu Yazı İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?