Merhaba Vilnius!

Bugün Vilnius’a airBaltic’in Letonya (Riga) aktarmalı uçağı ile vardım. Yolculuk, konfor güzeldi. Uçaktan çıktığımda zaten çok sevdiğim yağmurlu hava, mükemmel bir gökyüzü ile birleşip beni karşıladı.

Havalimanından çıkar çıkmaz dışarda birçok sigara içen insan vardı. İnsanların o anki hali bana AŞTİ‘yi hatırlattı. Otobüs, tren ve taksi seçenekleri arasından otobüsü seçtim ve sadece 2.50 Litas‘a (Yaklaşık 1.75 TL) otelime yakın bir yere kadar geldim.

Şehrin (Vilnius) neredeyse Avrupa Basketbol Şampiyonası ile alakası yok gibi. Böylesine bir basketbol ülkesinden böyle şenlik-festival havası beklerdim.

Havalimanı Çıkışı

Vilnius Havalimanı Çıkışı

Otobüsten indikten sonra sokaklarda yürürken korkunç bir sigara ve içki tüketimi ile karşı karşıya geldim. İngiliz’ler bile bunların yanında toy kalır. Bu arada ben yürürken sokaklarda çok az insan vardı. (Saat 20:30 gibi) Bunun nedeni otelimin şehrin yeni yapılan tarafında olması olabilir. İlerleyen günlerde göreceğiz, şehrin populasyonu nerede imiş.

Nerede Konakladım?

Gitmeden, Booking.com üzerinden Ecotel Vilnius’a rezervasyon yaptırdım. Aklınızda bulunsun aynı rezervasyon HostelWorld.com‘da 60 Euro daha pahalıydı.

Ecotel Vilnius

Ecotel'de Odanın Görünümü

Otelin konumu fena değil. Ara bir sokakta kalıyor. Otele giderken geçtiğim sokağın kokusu Sivas’ınkine benziyordu 🙂 Ah Sivas sokakları ahh… Bunun dışında otel odaları oldukça konforlu ve fiyatı da 50 Euro civarında. Erken rezervasyonda 35-40 Euro’ya kalabilirsiniz.

Otelin tek sıkıntısı interneti birazcık yavaş. O da çok sorun değil, ne yapalım artık. Buna da şükür…

Yol Biraz Acıktırdı!

Odaya yerleştik sonra, otele gelmeden yolda gördüğüm bir süpermarkete gittim ve biraz alışveriş yaptım.

Vilnius Süpermarket Alışverişi

Vilnius Süpermarket Alışverişi

Fiyatlar fena değil. Marketten, ekmek, peynir, tavuk salam, çikolata, su, Twix Dondurma (yıllardır arıyordum bunu ne Kıbrıs’ta ne de İngiltere’de bulabilmiştim…) ve meyve suları aldım.

Twix’in tadı her zamanki gibi süperdi. Bu nednele tam tamına 4 tane yedim. 🙂 Allah, bedenime ve cebime zulmettiğim için affetsin. 🙁 Diğerlerinde bir numara yoktu.

Yarın Neler Var?

Eurobasket 2011 maç biletini almış değilim bu arada. Yarın sabahtan maçların oynanacağı Siemens Arena‘ya gideceğim. İnşallah orada bulurum.

Eğer yarın bilet işini halledersem; (ki ne yapıp edip halledeğim. İnşallah kara borsacıların insafına kalmam…) 15:30’daki İspanya – Almanya maçına gideceğim. Sonra da zaten Türkiye’mizin maçı var. Malesef yanımda hiç forma, bayrak vs. yok. Canımı ortaya koyacağım 🙂

Saygılar & Sevgiler,

MN

2 Yorum

  1. Mustafa Namoğlu dedi ki:

    Türkiye yazan tişört aldım. Çok mutluyum. Sorun şu ki, tişörtde ‘Türkiye’ yerine ‘Türkyie’ yazıyor 🙁
    Bu nedenle baskı parasından yırttım ama 🙂

  2. Northblue dedi ki:

    Merhaba, tesadüfen Ingiltere yazınızı okudum tam da altına not bırakacaktım bir de Litvanya’ya gelin diye ama gelmişsiniz zaten 😀 çok değişik ve küçük bir şehir bu Vilnius.. Orada yaşamama rağmen ben bile Milli takımımızın maçına gidemedim 🙁 hatta Türk konsolosluğu Türkiye maçının bir tanesinde bedavaya bilet dağıtmış ona bile gidemedik 😀 kısmet değilmiş sağlık olsun.. (Vilnius konulu başlık kısa kalmış biraz ama olsun küçük bir şehir için küçük bir bölüm :))
    Başarılarınızın devamını dilerim.

Bu Yazı İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?