Vilnius’da Pasta Mı? Kibin Inn.

Avrupa’nın ve Amerika’nın birçok şehrinde bazı lokanta ve cafelerde uzun kuyruklar görürsünüz. Bir arkadaşım bana:

Amerika’lıların sıra beklemek gibi bir hobisi var.

demişti. Bazen öyle şeylere denk geliyorsunuz ki, onu elde etmek için beklemeye değiyor.

Kibin Inn'in Tabelası

Kibin Inn'in Tabelası

Vilnius’un en ünlü yürüyüş sokaklarından (İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi vb.) biri olan Gedimino‘da yürüyüş yaparken, oldukça ünlü bir sokak olan Vilniaus‘a döndüm. Ve yaklaşık 200-300 metre ilerde sağda bulabileceğiniz Kibin Inn‘e gittim. Arkadaşım Dovydas beni buraya ilk olarak dün (10 Eylül, 2011) götürdü.

Çoğu zaman uzun kuyruklar oluyor!

Çoğu zaman uzun kuyruklar oluyor!

Uzunca bir sıra bekledikten sonra müthiş pastalardan hangisini yemek istediğime az çok karar vermiştim. Çok aç olmadığımdan sadece oranın en meşhur pastası olan Victoria‘dan ufak bir dilim denedim. İçindeki pastacı kreması gerçekten müthişti. Kibin Inn, şehirdeki diğer yerlere göre oldukça pahalı bir yer. Ama değdi doğrusu.

Kibin Inn'in En Meşhur Pastası: Victoria

Kibin Inn'in En Meşhur Pastası: Victoria

Bugün (11 Eylül, 2011) ise, sabah kahvaltımı yaptıktan sonra, yürüyüşe çıktım. Yürüyerek şehri gezerken sadece 1-2 saat sonra yiyeceğim Kibin Inn’deki eşsiz pastaları hayal ediyordum. Aynı zamanda hamurdan yapılmış, Pasty dedikleri poğaçalardan yemeğe de karar vermiştim.

Nihayet aklımdaki yerleri gezip, sıra Kibin Inn’e geldi. Girdim, Allah’tan çok sıra yoktu. Ispanak ve lor peynirinden yapılmış bir Pasty aldım ve yanına da frambuazlı+cevizli pasta aldım. İçecek olarak ise, yaseminli yeşil çay aldım.

Bugün (11 Eylül, 2011) öğlene doğru yediklerim

Bugün (11 Eylül, 2011) öğlene doğru yediklerim

İnanın bana, hem Pasty, hem frambuazlı pasta, hem de çay inanılmazdı. Özellikle Pasty’den koysanız günde 10 tane yerim. Çayda çok güzeldi.  Biraz abartıya kaçabilir ama Vilnius’a sırf bunları yemek için gelinebilir.

Arkadaşım Dovydas, bu Pasty’lerin en güzel yapıldığı yerin şehrin 20-30km dışında bir yer olduğunu söyledi. Bir sonraki sefere inşallah. Bunun dışında Kibin Inn, özellikle ilk yediğim pasta olan Victoria‘yı Litvanya’da en güzel yaptığını iddaa ediyormuş.

Başka yerlerde yemediğim için iddaasını doğrulayamayacağım. Ama denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum!

Yazının başında dediğim gibi buradaki fiyatlar, Litvanya’ya göre pahalı. Ben bu sabah, Pasty, frambuazlı pasta ve çay için yaklaşık 22 Litas ödedim. Bu da yaklaşık 8 Euro/ 20 TL ediyor. İdare eder diyelim.

Sizin daha önce Vilnius’ta denediğiniz yerler varsa, yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılar & Sevgiler,

MN

2 Yorum

  1. Northblue dedi ki:

    Güzel bir Kybyniai yemek için Trakai a gitmeniz lazım 🙂 Kybyn, Kırım tatarları tarafından yapılan bir börek türü(börek denmez ama işte:)), kırım tatarları şuan Vilnius’un Trakai bölgesinde yaşadıkları için orası meşhur olmuş ayrıca göl ve Trakai kaleside görülmeye değer özellikle kışın o buz gibi -30 derecede donmuş haliyle 🙂 Ispanak ve lor peynirli kybyn yerinde ve harika bir tercih olmuş (olsada yesek :))

  2. Mustafa Namoğlu dedi ki:

    Bir dahaki gelişimde Trakai’deyim inşallah. Yorumlarınız için teşekkürler 🙂

Bu Yazı İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?