All posts in Yeme – İçme

Samimi İzlenimler: Zübeyir Ocakbaşı, Beyoğlu

Bazen sorarlar “Yemek için mi yaşamak, yaşamak için mi yemek?”

Evliya değilsen yaşayacak kadar yemezsin. Kimi zaman az yersin, kimi zaman çok. Kimi zaman tok iken yersin, kimi zaman aç hissetsen bile yemek istemezsin. Hayatı daha iyi anlamaya başlayan insanlar ne kadar zengin olurlarsa olsun belirli bir miktar yiyebileceklerini bilirler. Ne kadar zengin olursan ol, o masaya oturduğunda 10 tabak yemek yiyemezsin. Ortalama 1-1.5 tabak yiyeceğinden o tabak senin için önemlidir. (Az olan her zaman değerlidir.)

Çok kebap yemeyen biri olarak canım kebap çektiğinde bu tercihimi çok doğru kullanmam gerekir. Ama yeni yerler de keşfetmek gerek. İşte Zübeyir Ocakbaşı‘nı deneme serüvenim böyle başladı.

Yazının devamını okuyun →

Hong Kong’a Gitmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yine bir iş gezisi, yine bir fuar. Bu sefer Uzak Doğu’nun görkemli şehri Hong Kong‘dan bildiriyorum.

Hediyelik eşya fuarına katılmak için 25 Nisan 2013 tarihinde Hong Kong’a uçtum. İstanbul’dan THY ile direkt uçuş olması oldukça büyük avantaj. Uçuş İstanbul’dan giderken yaklaşık 9, dönerken yaklaşık 12 saat sürüyor. Yani giderken uçakta 2 film izleyip, bolca tıkınıp sonra da güzelce uyursanız hemen bitiveriyor yol.

Sizlere yine samimi izlenimlerimi bildiriyorum. Umarım fayfası dokunur. Çünkü Hong Kong bir Avrupa gibi değil. Tamamen farklı bir kültür. Eğer o taraflara doğru gidecekseniz tavsiyelerimi okumanızda fayda var diye düşünüyorum.

Yazının devamını okuyun →

Samimi İzlenimler: Filizler Köftecisi, Üsküdar

İstanbul’da uzun uzun yürüyüşler yapmayı, yol-sokak öğrenmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok severim. Geçenlerde bir gün Kadıköy’den yola çıkıp, sahil yolu boyunca Üsküdar’a kadar yürüdüm. Yürüyüşüm sırasında daha önce gözüme çarpmış ama hiç denemediğim Filizler Köftecisi’ne denk geldim.

Bu yazımda geçen sene Türkiye’nin En İyi Köftecisi seçilmiş olan Filizler Köftecisi’nin samimi izlenimlerini yazdım. Umarım beğenirsiniz.

Yazının devamını okuyun →

Samimi İzlenimler: Gram, Beyoğlu

Adını birkaç kişiden duyduğum Gram’ı uzun zamandır merak ediyordum. Beyoğlu’nun yakın zamanda daha da popüler olmaya başlayan caddelerinden Meşrutiyet üzerinde bulunan Gram ilk bakışta sizi heycanlandırıyor.

Yazının devamını okuyun →

Samimi İzlenimler: Nusr-Et Steakhouse, Ankara

İstanbul’da herkesin uzun süredir konuştuğu, ünlü işadamı Ferit Şahenk’in sahibi olduğu D.ream ortalığından sonra tüm Türkiye’nin konuşur olduğu Nusr-et sonunda Ankara’da da bir restoran açtı.

Kavaklıdere’de Sheraton’ın hemen karşısına açılan bu prestijli restoran, adına yakışır şıklıkta bir iç tasarıma sahip ve bize servis yapan görevlinin dediğine göre Ankara’da en geniş barına sahip restoranıymış.

İnsanlar genellikle restoran seçimlerini kimi zaman lezzete, kimi zaman prestije, kimi zaman servise, kimi zaman da lokasyona göre yapar. Benim ilk önceliğim her zaman lezzet ve servis olmuştur. Restoran tercihlerimde lokasyonu da önemsemekle beraber (örneğin deniz manzaralı bir restoran tercihimdir.) prestiji hiçbir şekilde önceliklerim arasına bulundurmam. Kısaca ben, yemek kalitesi/lezzet ve güler yüze değer veren bir müşteri profilindeyim.

Nusr-et’e gitmeden önce, adını sıkça duyduğum bu restoranın Amerikalıların tabiriyle “over-rated” yani abartılmış olmasından ürküyordum biraz. Restoran hakkındaki eleştirilerime (olumlu ve olumsuz) başlamadan önce, yediğim yemekleri tanıtmak ve üzerlerinden tek tek geçmek istiyorum:

Yazının devamını okuyun →